Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Znepokojující zpráva pro Moskvu. Astronom vysvětluje, co znamená, že ruská mise na Měsíc selhala

Ruský lunární modul Luna-25. Foto: Profimedia
Ruský lunární modul Luna-25. Foto: Profimedia

Luna-25 směřovala k přistání poblíž jižního pólu Měsíce, kam se ještě žádná sonda nedostala. Měla možná narychlo předstihnout konkurenční indickou misi Čandraján-3 a pátrat po nerostech a vodním ledu. Měla přistát v pondělí, ale selhala a zřítila se. Astronom vysvětluje i to, proč na úspěchu záleželo Vladimiru Putinovi.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na první lunární misi Ruska po téměř pěti desetiletích se původně podílela i Evropská vesmírná agentura. Jenže po rozpoutání totální války proti Ukrajině s ním ukončila spolupráci.

Jak napsaly New York Times, dlouho očekávaný start modulu Luna-25 byl proto důležitým testem, který bedlivě sledovaly mnohé země. Podle několika analytiků by se úspěch hodil i Vladimiru Putinovi, aby ukázal, že se umí obejít bez Západu.

Luna-25 směřovala do oblasti poblíž jižního pólu Měsíce (ne přímo na něj, jak se někdy píše), kam se ještě nedostala žádná sonda. Měla tam pátrat po nerostech a vodním ledu, který může v budoucnu sloužit i k výrobě raketového paliva.

Přistát měla v pondělí, ale den předtím ruská vesmírná agentura Roskosmos informovala o její zkáze.

Astronom: Je to tak trochu alarmující

V Roskosmosu odhadovali, že mise má 70procentní šanci na úspěch. To, že ruský modul „přestal existovat“, samo o sobě není neobvyklé: v posledních letech havarovaly i sondy z IzraeleJaponska, neúspěšná byla i předchozí indická mise Čandraján-2 v roce 2019.

Podle astronoma Jiřího Šilhy ale v případě Ruska záleží na způsobu, jakým Luna-25 selhala. Vysvětluje, že její havárie je znepokojující, protože

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Přistání na Měsíci

Rusko

Technologie

Vesmír

Svět, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější