Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Daně, důchody, klima i umělá inteligence. Nejspíš o nich nic nevíte, ale výzkumné ústavy pro dobré vládnutí potřebujeme

Ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová čelí kritice za novelu zákona o výzkumných organizacích. Foto: ČTK
Ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová čelí kritice za novelu zákona o výzkumných organizacích. Foto: ČTK

Komentář Daniela Münicha: Výzkumné ústavy ministerstev zůstávají ve stínu pozornosti neprávem. Plošně je zavírat nebo jim zkrátit finanční podporu rozhodně není dobrá cesta. Opomíjených výzkumných témat důležitých pro dobré vládnutí je u nás nepočítaně.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V žargonu se jim říká rezortní výzkumáky. Po delší době se o nich opět veřejně dost mluví. A opět to má bohužel nádech aféry. Jde o výzkumné ústavy zřizované některými ministerstvy a financované ze státního rozpočtu. V novinách a na sociálních sítích se teď propírá, jak si reformní záměry a zodpovědnosti mezi sebou pinkají ministerstvo financí a ministryně pro vědu, že se zásadní změny zákonů pečou pod pokličkou a jak se proti věci negativně vymezují rezorty, které výzkumáky provozují.

Desítky výzkumáků přitom po většinu času fungují bez větší pozornosti. Běžný volič o jejich činnosti až na výjimky nepřekvapivě nemá tušení. Překvapivě podobně se tomu má u většiny politiků včetně poslanců a možná i některých ministrů. Zpravidla se o nich začne mluvit v okamžiku, kdy státnímu rozpočtu teče do bot a hledají se úspory. Teď je to v souvislosti s ozdravným vládním balíčkem, před více než deseti lety to podobně souviselo s konsolidačním batohem vlády Mirka Topolánka. V politických debatách pak lítají chlapácké návrhy, ať se výzkumáky prostě zruší – když o nich nikdo neví, tak je přece nikdo nebude ani postrádat. Kompromisně potom zní návrhy na zrušení pouze některých, jaksi pro výstrahu. Jako vrchol politického realismu pak přichází návrhy na plošné zkrácení jejich finanční podpory. Jak jinak – když se pořádně neví, které z ústavů jsou pro činnost ministerstev více či méně důležité, potřebné, užitečné a efektivní.

Je to důležité

Rezortní výzkumné ústavy zůstávají ve stínu pozornosti neprávem. Každý moderní stát totiž chtě nechtě musí regulačně, legislativně a jinak silně zasahovat do složitých procesů: ekonomických, sociálních, technologických, zdravotnických, environmentálních a dalších. Uvedu jen několik příkladů: Problematika dopadů daní na

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko, Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější