Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

live! Mladí čeští filmaři překonávají svými úspěchy v zahraničí ty zasloužilé. Proč?

Brutální vedro. Foto: Artcam
Brutální vedro. Foto: Artcam

Příští týden vstoupí do kin jeden celovečerní a čtyři krátké filmy, které byste v aktuální nabídce kin snadno přehlédli. A to by byla škoda. Dokazují totiž, že na pražské FAMU vzniká něco, co má šanci překročit hranice republiky. Respektive už překračuje – a mnohem sebevědoměji a úspěšněji, než se tak děje u starší generace.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Film Brutální vedro už se představil na letošním MFF Karlovy Vary, odkud si odvezl zvláštní uznání poroty Proxima. Debut Alberta Hospodářského je sebevědomě natočený film, který divákům – jako jen málo filmů poslední doby – dokáže atraktivní formou zprostředkovat myšlenkový obzor nastupující generace. O filmu jsme psali zde.

Brutální vedro vzniklo jako absolventský film na pražské FAMU, která v poslední době s filmy svých studentů slaví čím dál větší úspěchy i na mezinárodních festivalech. Čtyři z těch nejúspěšnějších také příští týden společně vstoupí do českých kin v tematickém pásmu FAMU Four.

Přehlídka jejich úspěchů je impozantní a podobnými referencemi se může chlubit jen málo „dospělých“ českých filmových tvůrců. Třeba

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

live!

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější