Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Stát chce levnější a přátelštější rozvody, soudy nemají zkoumat důvody krachu manželství

Pokuta za nepředání dítěte druhému rodiči by podle nového zákona měla být až pět tisíc korun. Foto: Pixabay
Pokuta za nepředání dítěte druhému rodiči by podle nového zákona měla být až pět tisíc korun. Foto: Pixabay

Rychlejší a levnější rozvody, konec zkoumání příčiny rozpadu manželství soudem nebo maximálně rok za mřížemi za neplacení alimentů. To slibuje návrh zákona, který připravilo ministerstvo spravedlnosti spolu s poslankyní Evou Decroix (ODS).

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Důvodem, proč přepisovat rozvodovou legislativu, je zájem o rodinu. Mění se formy soužití, a ač současná legislativa není tak stará, stále vychází z tradic ze sedmdesátých let a neodpovídá tomu, jak se dnešní rodiny vyvíjejí,“ vysvětlila na úterním brífinku Decroix, která působí i jako mediátorka.

„Zájmem nejenom justice, ale celé společnosti – a především dětí a účastníků rozvodu – by mělo být, aby se na rozvodu dokázali všichni dohodnout mírově a zvládnout ho s co nejmenším traumatem. Rozvod podle sociologických studií stále vychází jako druhá nejvíce traumatická životní událost hned po úmrtí blízké osoby. A to bychom neměli podceňovat,“ sdělila Decroix.

Podle ní je především potřeba

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rodina a vztahy

Česko, Ekonomika, Rodina, vztahy a zdraví

V tomto okamžiku nejčtenější