Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Válečná stezka: Co znamená vržení výsadkové jednotky „do zákopů“? Pro Rusy nic dobrého

Ruský voják a vozidlo se systémem Pancir-S1 na Ukrajině. Foto: ruské ministerstvo obrany, mil.ru
Ruský voják a vozidlo se systémem Pancir-S1 na Ukrajině. Foto: ruské ministerstvo obrany, mil.ru

Přinášíme přehledné sedmidenní shrnutí nejdůležitějšího dění v ruské agresi proti Ukrajině. Událostem uplynulého týdne dominovaly dvě – ohlášení smrti žoldnéřského bosse Jevgenije Prigožina a ukrajinský postup na nejzápadnější části fronty, na níž se v současnosti bojuje. Ukrajina samotná ale také zažila těžkou ztrátu.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Válečná stezka je úterní formou newsletteru Pointa N. Má nadčasovou podobu a zasazujeme v ní do kontextu hlavní události, které válečné dění v současnosti ovlivňují. Na týdenní bázi se doplňuje s denním přehledem nesoucím název Vývoj bojů.

Věnujeme se i neotřelým úhlům pohledu, možným dalším scénářům vývoje či technice v centru pozornosti. Každý týden přinášíme tip na sbírku či projekt, jimiž lze napadené Ukrajině pomoci.

Nejdůležitější dění

Robotyne: Nejvíc pozornosti se nyní upírá na okolí malé vesnice Robotyne v Záporožské oblasti. Ukrajincům se tam daří pronikat hustě zaminovanou částí ruské obrany a blíží se k takzvané Surovikinově linii – silnému opevnění před městem Tokmak.

Na to, abychom mluvili o prolomení fronty, je brzy, ale vytrvalý ukrajinský postup je skutečností, stejně jako fakt, že zde Rusové na frontu nasadili (v ruském měřítku) elitní 76. gardovou údernou výsadkovou divizi.

Takové jednotky jsou cvičené pro aeromobilní operace – někde je vysadí například vrtulníky a ony pak bojují. To, že jimi Rusové vyztužili frontovou obranu, svědčí patrně o nedostatku rezerv. Ale neznamená to, že Rusům rezervy nutně musí dojít.

Co se u Robotyne každopádně může stát –

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Pointa N

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější