Deník N

„Nepřátelská politika USA je jako vítr, co dělá vlny.“ Poslouchejte Kima a testy zbraní v KLDR vás nepřekvapí

Severokorejské mezikontinentální balistické střely na vojenské přehlídce k 70. výročí založení KLDR (Kim Ir-senovo náměstí v Pchjongjangu, únor 2018, ilustrační snímek). Foto: KCNA via Reuters
Severokorejské mezikontinentální balistické střely na vojenské přehlídce k 70. výročí založení KLDR (Kim Ir-senovo náměstí v Pchjongjangu, únor 2018, ilustrační snímek). Foto: KCNA via Reuters

Přišlo to v noci našeho času: Jihokorejci oznámili, že jejich severní sousedé provedli zkušební odpal „rakety krátkého doletu“.

Zatím poslední ověřený raketový test se z vůle Pchongjangu odehrál předloni v listopadu a provázelo ho vítězné prohlášení, že Severní Korea má nyní funkční mezikontinentální střelu schopnou zasáhnout území Spojených států. Že k tomu má navíc slušný arzenál jaderných zbraní, už dodávat nemusela; to se tak nějak samozřejmě rozumělo mezi řádky.

Poprask? Není divu

Raketová zkouška z listopadu 2017 se rychle ukázala jako bod zlomu: přes Pacifik se nejprve rozlétla silná slova a oboustranné výhrůžky válkou, ale s vydatnou spoluúčastí Jižní Koreje se nakonec situaci podařilo překlopit na opačnou misku vah a následovaly smířlivé a velebené summity Kim–Mun a Kim–Trump.

Není divu, že dnešní severokorejský test vyvolal poprask. Jak se zprvu předpokládalo, šlo o první incident svého druhu od předloňského listopadu a spolu s tím i o okázalé porušení slibu, jímž se Severokorejci zavázali k ukončení raketových testů.

A tak se jihokorejské ozbrojené síly a zpravodajské služby s americkou oporou v zádech urychleně pustily do vyšetřování.

Už za pár hodin mohlo velení armády (JCS) své původní prohlášení korigovat. Ano, Severokorejci skutečně cosi odpálili. Ovšem nikoli raketové střely, jak bylo původně oznámeno, ale „neidentifikované projektily krátkého doletu“.

Rakety z poloostrova Hodo

Dodalo (cituje Korea Herald), že KLDR projektily vypustila mezi 9.06 a 9.27 jihokorejského času (2.06 a 2.27 SELČ). A to ze základny na poloostrově Hodo u přístavu Wonsan na východním pobřeží.

Mimochodem, právě tuto základnu severokorejský režim v letech 2013 až 2015 pravidelně používal ke

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Dálný východ

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější