Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zakladatel Notina skončil v exekuci. Kdo vlastně úspěšný e-shop přes daňové ráje ovládá?

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Jeden z nejbohatších Čechů, podnikatel Michal Zámec, čelí již několik let exekuci. Zakladatel parfumerie Notino dluží téměř dva miliony korun bývalé manželce, k úspěšnému obchodu s kosmetikou se dlouhodobě nehlásí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Prosperující firma podle české evidence skutečných majitelů oficiálně patří rakouskému právníkovi Gerdu Hermannu Jelenikovi. Ten kromě toho figuruje v dalších téměř devadesáti zahraničních společnostech.

Majetek čtyřicetiletého Michala Zámce odhaduje časopis Forbes na téměř osm miliard korun, podnikatel se tak nachází v šesté desítce nejbohatších Čechů. A to i přesto, že se ke své úspěšné firmě dlouhodobě nehlásí.

Zároveň ale není doloženo, že by od něj společnost v uplynulých letech koupil další investor, ani sama firma o tom nikdy neinformovala. Přesto je v české Evidenci skutečných majitelů jako vlastník voňavkářského impéria s tržbami ve výši desítek miliard korun ročně veden zmíněný právník Jelenik sídlící v Lichtenštejnsku.

V textu naleznete grafiku znázorňující vlastnické struktury společnosti Notino.

Zámec nyní vůbec poprvé pro Deník N připustil, že jeho podíl v Notinu byl vložen do nadace, kterou Jelenik spravuje. Detailně to ale z veřejných zdrojů doložit nelze. Vlastnictví skupiny je totiž schováno za

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Podnikání

Zákulisí moci

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější