Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (543. den): Ukrajinci zničili Rusům první strategický bombardér

Hořící ruský bombardér. Foto: neznámý Rus na letišti.
Hořící ruský bombardér. Foto: neznámý Rus na letišti.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Na základnu ruských strategických bombardérů úspěšně zaútočil dron.
  • Rusové ustoupili z Robotyne, Ukrajinci postupují i východně od vesnice.
  • Rusové tvrdí, že postoupili směrem ke Kupjansku.
  • Ukrajinský dron spadl do sousedství prominentní ruské propagandistky.
  • F-16 jsou už jen otázkou času.
  • Mapa dne – Robotyne.
  • Videa dne – ruský protiútok u Kliščijivky; ruský Lancet znovu zasahuje cíl; následky útoku na ruský tanker; zvuková kulisa z blízkého výbuchu kazetové munice.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za neděli 20. srpna. Situace už může být na některých místech jiná.

Na základnu ruských strategických bombardérů úspěšně zaútočil dron. Tu-22M3 je ruský strategický bombardér. Vznikl ještě za dob Sovětského svazu jako Tu-22M, ale v předchozím desetiletí byla část vyrobených strojů modernizována. Právě ty nesou v názvu číslo 3. Jedná se o nadzvukový letoun s měnitelnou geometrií křídla.

O minimálně jeden Rusové přišli v neděli dopoledne na základně, která leží 650 kilometrů od hranic s Ukrajinou (podle nepotvrzených zpráv byly zasaženy dva kusy). Je to první potvrzená fatální ztráta strategického bombardéru od začátku invaze.

Už 4. prosince 2022 během útoku na jiná letiště sice Ukrajinci poškodili jeden Tu-22M3 a jeden Tu-95MS, ale v jejich případě není jasné, zda je Rusové dokázali opravit. Tentokrát není pochyb, že se o to ani nepokusí. Záběry přímo z místa ukazují totální zkázu. Zbývající letadla ze základny u města Solca v Novgorodské oblasti přesunuli k Murmansku.

Tato akce názorně ukazuje rostoucí význam dronů ve válce, jakož i typickou reakci ruského státu na špatné zprávy.

Z vojenského pohledu je důležité, že ukrajinská armáda zase dokázala udeřit hluboko v ruském týlu. Není jasné, zda útok přišel přímo z ukrajinského území, nebo se Ukrajincům podařilo propašovat dron do blízkosti letiště, jako když v Bělorusku poškodili letadlo včasné výstrahy A-50. Podstatné je, že Rusy přinutili zasaženou jednotku přesunout o více než tisíc kilometrů dál. Půjde-li o trvalý stav, znamená to větší zátěž pro ruské posádky i vzácná letadla.

Úplně typická je ruská reakce. Pro autenticitu následuje celé znění oficiálního stanoviska kremelských úřadů z neděle:

„Kyjevský režim dnes přibližně v 10.00 moskevského času uskutečnil teroristický útok s použitím bezpilotního letadla na vojenské letiště v Novgorodské oblasti.

Bezpilotní letadlo

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ukrajina

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější