Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Tři dny bolesti a ztrát. Město-hrdina Černihiv v srpnu po roce sčítalo mrtvé, ruské rakety brzdí jeho obnovu

Černihivské divadlo Tarase Ševčenka poničené srpnovým útokem. Foto: Efrem Lukatsky / AP / ČTK
Černihivské divadlo Tarase Ševčenka poničené srpnovým útokem. Foto: Efrem Lukatsky / AP / ČTK

Po úspěšném odražení ruského útoku a několikatýdenním obléhání na jaře 2022 získal severoukrajinský Černihiv čestný titul „Město-hrdina Ukrajiny“. Déle než rok měl na obnovu zničených čtvrtí, než jeho centrum v srpnu znovu poničil ruský vzdušný úder, který zabil sedm lidí včetně dítěte. Popisujeme stav města, které Deník N navštívil.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Když Rusové loni na jaře po dobu 39 dnů obléhali důležité regionální centrum Černihiv ležící na spojnici Kyjeva s běloruskými a ruskými hranicemi na severu země, do jeho historického jádra se nedostali.

Nejtěžší boje se vedly o sídliště na severním okraji města, okupační jednotky obsadily i obce jižně od Černihivu, kde se po dobu obléhání udály některé z rozsáhlého výčtu zrůdností od loňského začátku války na Ukrajině.

Centrum města zůstalo ušetřeno těžkých pouličních bojů, přesto neslo známky napadení. Letecké útoky například zcela zničily hotel Ukrajina, jehož torzo zůstává na očích jako smutná připomínka nelidského útoku.

Zničený hotel Ukrajina v centru Černihivu. Foto: Tomáš Linhart, Deník N

Ve městě během jara bujel život, lidé si zvykli na občasné protiletecké poplachy i noční zákaz vycházení. Během dne místní navštěvovali pravoslavné kostely, pili kávu v místních kavárnách, procházeli se v parcích nad řekou Desnou, navštěvovali vyhlášené restaurace v centru města a spoléhali se na protivzdušnou obranu posílenou vybavením ze západních zemí. Stejně jako během třetí srpnové soboty.

Koncem května místní s náznakem hořkého úsměvu říkali, že tehdy byli

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Reportáž

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější