Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Chyběl mu popcorn, zato mělo duši. Brněnské kino Scala po manévru primátorky Vaňkové nejspíš definitivně končí

Kino Scala je pevnou součástí brněnského kulturního života. Teď mu hrozí zánik. Foto: Kino Scala
Kino Scala je pevnou součástí brněnského kulturního života. Teď mu hrozí zánik. Foto: Kino Scala

Glosa Matěje Škopa: Brněnské kino Scala se společně s nedalekým Divadlem Bolka Polívky musí definitivně vystěhovat ze svých prostor kvůli dalším vadám na střešní konstrukci. Pro divadlo se náhradní prostory našly, pro kino Scala zatím ne. Brněnská radnice nabídla univerzitě, že může objekt odkoupit za jednu korunu. Škola zatím nabídku nepřijala ani neodmítla, chce nejdřív znát celkový stav objektu. Nabídka radnice je podle mnohých zastíracím manévrem, kterým chce město na školu přehodit zodpovědnost za zanedbaný stav budovy.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Šance, že se brněnské kino Scala na podzim otevře veřejnosti, se vytratila. Jeho návštěvníci i Masarykova univerzita (MU), která kino spravuje, doufali, že se komplikace spojené s narušenou statikou vyřeší.

Rozsáhlý stavebně-technický průzkum však ukázal, že kinosály není možné bezpečně využívat. Během podzimu by se kino mělo vystěhovat. Po Novém roce má následovat další etapa průzkumu a v únoru příštího roku by mělo být jasné, kolik bude oprava stát a jak dlouho potrvá.

Zdánlivě velkorysá nabídka

Že může být se Scalou zle, se ukázalo už letos v únoru, kdy bylo provozovatelům doporučeno, aby na týden zastavili provoz kvůli nevyhovujícímu stavu konstrukce železobetonových vazníků. Statici na závady přišli při průzkumu, jenž souvisel s připravovanou rekonstrukcí Divadla Bolka Polívky, které sídlí v témže objektu.

Jak připomíná opozice, o špatném stavu střechy se už nějakou dobu vědělo, ačkoli brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) tvrdila, že o takto havarijním stavu nikdo netušil. Náhradní prostory pro principála Polívku se našly

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Brno

Film

Názor

Komentáře, Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější