Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Dodávky penicilinu budou v září zřejmě ještě menší než na jaře

Ilustrační foto: ČTK/DPA/Maurizio Gambarini
Ilustrační foto: ČTK/DPA/Maurizio Gambarini

Penicilinu bude v Česku na začátku podzimu zřejmě ještě méně než v zimních a jarních měsících. Vyplývá to z dat získaných Deníkem N. Hlavní výrobce antibiotika je do konce září schopný dodat zhruba 26 tisíc balení. V době červnového nedostatku penicilinu přitom do Česka přišlo více než 70 tisíc balení.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Lékárníci mají ještě v živé paměti stresové situace ze začátku letošního roku, kdy rodiče sháněli léky pro své malé děti s horečkou. „Zažívali jsme opravdu velmi vypjaté chvíle, nakonec se to naštěstí vždycky nějak vyřešilo. Buď jsme jim léky pomohli sehnat jinde, nebo vydali náhradní lék,“ vzpomíná šéf Grémia majitelů lékáren Marek Hampel, který provozuje několik prodejen na severní Moravě.

Jedním z nedostatkových léků v uplynulých měsících byl penicilin. „Velmi často jsme kvůli chybějícímu penicilinu museli dát dětem i dospělým jiná antibiotika, která jsou ale širokospektrální a pro léčbu angin a streptokokových infekcí nevhodná. Zbytečně organismus zatěžují a anginy se pak často vracejí,“ dodává Hampel.

Podobná situace se může opakovat i na podzim. Minimálně do konce září totiž budou celkové dodávky penicilinu do českých lékáren

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější