Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nerudová na cestě do Komise musí překonat svou neznámost v Bruselu. Šance jejího soupeře ale oslabily

Foto: Tomáš Hrivňák, Deník N
Foto: Tomáš Hrivňák, Deník N

Analýza: Danuše Nerudová oznámila, že bude kandidovat za hnutí STAN ve volbách do Evropského parlamentu. Ve hře je ale i její nominace na příští českou eurokomisařku. Kromě Nerudové se však v souvislosti s touto funkcí mluví i o dalších jménech. Popisujeme, co nyní hraje pro kandidátku Starostů a jaké může mít šance na zisk silného portfolia v budoucí Evropské komisi.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Nominaci Nerudové na kandidátku hnutí ve čtvrtek potvrdilo předsednictvo STAN. Neúspěšná uchazečka o prezidentský úřad by měla být lídryní takzvaných osobností pro Evropu, které doplní stranickou část kandidátky. Na post jejího lídra předsednictvo navrhuje místopředsedu strany Jana Farského.

O nominaci Nerudové se spekulovalo už několik měsíců spolu s variantou, že by bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně mohla zároveň dostat nabídku stát se budoucí českou eurokomisařkou.

Právě STAN totiž s nominací na tuto pozici podle předběžné domluvy z dob skládání koaliční vlády na podzim 2021 počítá. Dohoda ale pozici eurokomisaře slibuje celé tehdejší koalici Pirátů se Starosty, nikoliv jen samotnému STAN.

Zmíněné ujednání před týdnem zpochybnil místopředseda ODS a europoslanec Alexandr Vondra, se kterým se pro eurovolby počítá jako s lídrem stranické kandidátky. O nominaci nástupce Věry Jourové mají podle něj usilovat občanští demokraté.

„U dohody jsem nebyl, údajně je to dohoda z konce koaličního vyjednávání, dozvěděl jsem se to až ex post. V žádném případě to podle mě neznamená, že PirStan má nějaký bianco šek na to, že když někoho navrhne, ostatní se na to mohou jen podívat a odsouhlasit to. Ne, bude to schvalovat vláda, navíc až po volbách,“ řekl Vondra serveru Seznam Zprávy.

Šéf hnutí STAN Vít Rakušan jeho slova vzápětí odmítl. V rozhovoru pro server Aktuálně.cz popsal, že dohoda platí a nepočítá s tím, že by ji vládní partneři nerespektovali.

„U této dohody byla vyjednávací sestava STAN ve složení: já, Petr Gazdík a Věslav Michalik. Myslím, že to bylo jasně dáno a stvrzeno podáním ruky premiéra Petra Fialy,“ řekl Rakušan.

Deník N se proto znovu zeptal premiéra, zda je úmluva stále aktuální. „Platí dohoda, že právo nominace eurokomisaře má koalice Pirátů a STAN, nominaci následně projedná vládní koalice a také výbor pro EU v Poslanecké sněmovně. Následně ji schvaluje vláda,“ odpověděl vládní mluvčí Václav Smolka.

Jinými slovy Petr Fiala nadále počítá s nominací od PirSTAN (nikoliv tedy jen od Starostů), ta ale teoreticky nemusí projít dalším schvalovacím procesem.

„Premiér bude respektovat, že by s nějakým jménem měl přijít STAN, ale musí být

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Evropská unie

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější