Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (539. den): Ztráty ruského dělostřelectva jsou za uplynulý měsíc až sedmkrát vyšší než ukrajinského

Ukrajinský tank během střelby. Foto: ukrajinská armáda
Ukrajinský tank během střelby. Foto: ukrajinská armáda

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Mapa ukazuje velký nepoměr v účinnosti ruského a ukrajinského dělostřelectva.
  • Rusové jsou na jihu pod silným tlakem.
  • Ukrajinci se snaží obejít obilnou blokádu, na cestě do tureckého přístavu je velká kontejnerová loď z Oděsy.
  • Mapa dne – Robotyne + ztráty ruského dělostřelectva.
  • Videa dne – shromaždiště raněných vojáků 47. brigády; záběry z obrněného vozu Humvee, který během boje najede na minu; ještě jedna ukázka účinnosti raket s wolframově-ocelovými kuličkami.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za středu 16. srpna. Situace na některých místech už může být jiná.

Mapa ukazuje velký nepoměr v účinnosti ruského a ukrajinského dělostřelectva. Výsledek letní ofenzivy je stále krajně nejistý. Může skončit neúspěchem, ale tento týden patří k těm nadějnějším. Ve dvou hlavních směrech útoku se ukrajinská armáda mírně posunula v místech, kde dříve týdny stála. Po delší době se objevily i vizuální (i když zatím ne nezpochybnitelné) důkazy, že Ukrajinci u Robotyne sestřelili vrtulník Ka-52. Další údajně spadl u Bachmutu:

Na této fotografii jsou údajně hořící trosky jednoho z nich:

Útočné vrtulníky Ka-52 jsou jednou z příčin, proč začátkem června docházelo k větším ztrátám ukrajinské techniky. Pokud by se je znovu dařilo sestřelovat častěji (zatím Rusové prokazatelně přišli o 40 kusů, o větší část ještě loni), obrněným jednotkám by se ulevilo.

Zda je čtvrteční úspěch v boji proti ruským vrtulníkům jednorázový, nebo se bude opakovat, ještě není jasné. Jisté však je, že ukrajinská armáda aktuálně vítězí v boji proti ruskému dělostřelectvu. Právě to je hlavní zpráva dne.

O problémech Rusů a jejich neschopnosti

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ukrajina

Vývoj bojů

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější