Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Výzkum vyvrátil mýtus, že lovci byli jen muži. Ženy lovily ve většině společností, používaly oštěpy nebo pasti a troufly si i na velkou zvěř

AI Ilustrace: Adobe Stock
AI Ilustrace: Adobe Stock

Nový výzkum vyvrátil představu o muži jako o pravěkém lovci. Ta se vytvořila v moderní společnosti z představy „živitele rodiny“, který domů přináší „kořist“ v podobě výdělku, takže ženy by se – tak jako jejich pravěké předchůdkyně – měly starat o děti a domácnost, konstatuje historička. Mýtus, že muž je lovec, podle ní odůvodňuje podřízené postavení žen. Ženy přitom lovily v 50 společnostech z 63, které vědkyně zkoumaly, což je 79 %, ukazuje globální výzkum.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Laická představa je, že v pravěké společnosti před objevem zemědělství byli muži lovci a ženy sběračkami.

Takové názory vycházely z vědeckých představ ještě z první poloviny 20. století, podle nichž ženy pobývaly v blízkosti tábora, kde sbíraly rostliny a staraly se o potomstvo, zatímco silnější muži překonávali velké vzdálenosti, aby ulovili masitou kořist.

Konzumace masa výrazným způsobem přispěla k evolučním inovacím našich předků, jako jsou používání nástrojů, větší mozky či vzpřímená chůze.

Proč prý ženy nelovily

Za těchto okolností se muži ocitli v dominantní pozici, protože poskytovali potravu, která byla rozhodující pro přežití (evoluci) našeho druhu.

Ženy prý lovit nemohly, a to proto, že jsou fyzicky slabší a musely se starat o děti. „Jelikož menstruují, jejich krev by lákala predátory,“ znělo další vysvětlení, které řekla Science antropoložka Sang-Hee Lee z Kalifornské univerzity v Riverside.

Ženy údajně znevýhodňovala i jejich „sedavější a méně útočná povaha“, napsal ještě v roce 1981 antropolog Brian Hayden.

Losy nebo jeleny

Podle studie, která vyšla nedávno v časopisu Plos One, jsou taková vysvětlení chybná. Výzkum je příznačně nazvaný „Mýtus o muži lovci“.

Autorský tým zjistil, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Feminismus

Historie

Příroda

Kontext N, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější