Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Z obezity se nevyroste, to je jen alibismus rodičů, říká lékař. Dětem radí pít vodu jako zvířátka

Děti v naší obezitologické ambulanci jsou schopné za měsíc v nápojích vypít navíc dvě kila cukru a za rok je to 25 kilogramů, říká obezitolog. Ilustrační foto: PA Images / Profimedia
Děti v naší obezitologické ambulanci jsou schopné za měsíc v nápojích vypít navíc dvě kila cukru a za rok je to 25 kilogramů, říká obezitolog. Ilustrační foto: PA Images / Profimedia

Za posledních třicet let vzrostl počet dětí s obezitou pětinásobně. Předseda Sekce pediatrické obezitologie České obezitologické společnosti Jan Boženský v rozhovoru říká, že děti jsou kvůli váze vystavené velkému tlaku od vrstevníků a většina z nich z nadváhy sama nevyroste. „Obezita je pro dítě hendikep. Když si s dětmi chvíli povídáme bez přítomnosti rodičů, velká část tam v slzách přizná, že jsou skutečně šikanováni,“ říká obezitolog.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Po přečtení rozhovoru se mimo jiné dozvíte:

  • Co mohu dělat, pokud moje dítě přibralo?
  • Proč nepomáhá dítěti opakovat, že je tlusté?
  • Vyroste dítě z nadváhy samo?
  • Jak motivovat potomka, aby nepil slazené nápoje?
  • Čím je nebezpečný párek s kečupem?
  • Proč poprvé dítě po lázních natrvalo nezhubne?

V posledních letech několikanásobně vzrostl počet obézních dětí. Čím je to způsobeno?

Za posledních třicet let došlo k obrovskému nárůstu, kdy z původních tří procent to narostlo až na 16 procent v roce 2021. Největší nárůst se odehrál mezi lety 2016 a 2021.

Vysvětlením toho posledního skoku je covid. Během něj se změnily stravovací návyky a pohybové zvyklosti, obzvláště u nejmladší části populace. Nejvíce obézních dětí přibylo mezi jedenácti- až patnáctiletými. To je generace, která covid odnesla z hlediska nárůstu obezity nejvíce.

A je to tedy dané tím, že děti byly zavřené doma?

Ano, nemohly se hýbat, nechodily do školy, ztratily sociální kontakt a největší problém je, že si na to zvykly. Návyky z pandemie si mnohé děti přenesly i do svého dalšího života.

Co může dělat rodič, pokud si všimne, že jeho dítě najednou má kulatější bříško, a neví, jestli je to nadváha, nebo obezita?

Může počkat, jestli to na preventivní prohlídce konstatuje dětský lékař, nebo si vezme jednoduchá data, tedy výšku a váhu, spočítá si body mass index. A následně se podívá na stránky Státního zdravotního ústavu, kde jsou takzvané percentilové grafy. Z nich jednoduše zjistí, jestli dítě má nadváhu, nebo obezitu.

Je nadváha pro dítě nebezpečná?

Nadváha určitě ne, ale záleží na tom, jestli

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rodina a vztahy

Rozhovory

Zdravotnictví

Česko, Rodina, vztahy a zdraví

V tomto okamžiku nejčtenější