Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Co vše hrozí migrujícím ženám? Utrpení by jedny odradilo, kdyby o něm věděly, zatímco další to i tak zkusí znovu

Ilustrační foto: Davide Bonaldo, Adobe Stock
Ilustrační foto: Davide Bonaldo, Adobe Stock

Ženy z blízkovýchodních a afrických zemí, které s vidinou lepší budoucnosti absolvují jednu z nejnáročnějších a nejrizikovějších migračních cest vedoucí přes Středozemní moře, jsou vystavovány krutým podmínkám, o kterých se ale moc nemluví. „Skoro každá žena, se kterou jsem dělala rozhovor, byla znásilněna. Často i několikrát a skupinově,“ řekla Deníku N slovenská novinářka Sára Činčurová.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Migrační pohyb lidí z Afriky a Blízkého východu už není tak silným tématem jako v letech 2015 a 2016, kdy plnila titulky předních stran médií a byla klíčovou součástí politického boje o moc. Nicméně pro mnohé migranty ze zemí globálního Jihu je migrace stále cestou, jak se vyhnout válce, chudobě, hladu, zhoršujícím se klimatickým podmínkám nebo nedodržování lidských práv.

Další potopená loď

Dnes se téma migrace v médiích objeví často ve formě zprávy, která informuje o další potopené lodi s migranty na palubě. Jedním z posledních takových případů, o kterém média hojně referovala jako o „nejhorší katastrofě ve Středomoří“, byla přeplněná loď mířící k řeckým břehům, na které přišly o život stovky Pákistánců.

O tom, čemu všemu migranti musejí během cesty čelit, se už tolik nepíše. Přitom podle statistik Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) do jihoevropských zemí od letošního ledna do března dorazil dvojnásobný počet migrantů oproti roku minulému, 36 203 lidí.

Migrační cesta přes Středozemní moře je jednou z nejnebezpečnějších na světě. Od roku 2014 při jejím absolvování podle statistik Missing Migrants Project zmizelo necelých 28 000 migrantů. Předpokládá se ale, že číslo může být i větší.

Spolehlivá data, která by ukazovala, jakou část z čísla tvoří ženy

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Afrika

Blízký východ

Migrace a uprchlíci

Sexuální násilí a obtěžování

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější