Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Co s AfD, pokud dál posílí, nebo dokonce vyhraje? Němci už diskutují, jestli ji lze zakázat

Podporovatel německé euroskeptické a populistické strany AfD na demonstraci v Berlíně loni v říjnu. Na transparentu stojí „Německo první“. Foto: Christian Mang, Reuters
Podporovatel německé euroskeptické a populistické strany AfD na demonstraci v Berlíně loni v říjnu. Na transparentu stojí „Německo první“. Foto: Christian Mang, Reuters

V Německu i nadále narůstá podpora populistické krajně pravicové strany Alternative für Deutschland (AfD), která je podle posledních průzkumů už druhou nejsilnější politickou silou v zemi. Nejúspěšnější krajně pravicová strana od druhé světové války si neklade malé cíle a chce do spolkových voleb nasadit i kandidáta na kancléře spolkové vlády. Důvody odklonu německých voličů od mainstreamových stran, šance na úspěch v budoucích volbách, variantu zákazu strany i vztah české krajní pravice k té německé vysvětlili Deníku N politologové Lukáš Novotný a Miroslav Mareš.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Podle průzkumu veřejného mínění z poloviny července by ve volbách získala současná německá vládní koalice Sociálních demokratů (SPD) kancléře Olafa Scholze, Zelených a Svobodných (FDP) dohromady jen 38 % hlasů.

Opět posílila AfD, která by si sama o sobě na konto připsala přízeň 19–21 % voličů. To je více, než by byla v současné době schopna získat jakákoli strana z vládní trojkoalice, kdyby kandidovala samostatně.

Je to zatím nejen nejvyšší zisk, který by AfD za svou desetiletou existenci na spolkové úrovni mohla získat, ale současně jde o největší úspěch krajní pravice od konce druhé světové války.

Klíč k jejímu úspěchu

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Německo

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější