Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Výrazný benefit pro STAN“. Kandidatura Nerudové v eurovolbách může potopit lidovce i TOP 09

Danuše Nerudová během prezidentských voleb. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Danuše Nerudová během prezidentských voleb. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Analýza: Danuše Nerudová chce jít do eurovoleb za hnutí STAN. Její rozhodnutí může mít na hlasování významný dopad. Starosty může díky souběhu několika faktorů výrazně posílit, naopak jiné vládní strany se na její rozhodnutí mohou dívat s jistou mírou obav. Popisujeme, jak vstup Nerudové do kampaně může ovlivnit výsledky.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová oznámila, že chce být lídryní hnutí STAN pro volby do Evropského parlamentu. Podle plánu by měla být v čele kandidátky spolu s místopředsedou Starostů Janem Farským.

O tom, v jaké konkrétní podobě půjdou Starostové a nezávislí do voleb, bude jasno až později. Zbývá hodně času, v Česku půjdou lidé hlasovat 7. a 8. června 2024.

Oznámení Danuše Nerudové je z pohledu kampaně i možného výsledku zatím zřejmě nejvýraznější událostí nadcházejících voleb.

Její kandidatura totiž může přinést Starostům velkou výhodu, některé jejich konkurenty to zase může nepříjemně oslabit.

Nerudová se díky prezidentské kampani stala celostátně známou osobností, má spoustu velmi motivovaných příznivců, potenciálně širokou síť dobrovolníků pro kampaň a schopnost zvednout a oslovit mladší voliče, což může být pro Starosty naprosto klíčové.

Kromě toho bude pro hnutí podstatné, v

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Volby do Evropského parlamentu

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější