Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (538. den): HIMARS ve spolupráci s dronem vytvořily díru hluboko v ruské protivzdušné obraně

Další exslovenský MiG-29 v ukrajinských službách. Foto: Ukrajinské letectvo
Další exslovenský MiG-29 v ukrajinských službách. Foto: Ukrajinské letectvo

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Ukrajinci po osvobození obce Urožajne pokračují v útocích, Rusům ve Staromlynivce hrozí obklíčení.
  • Ukrajinské drony se už dívají na Tokmak, ofenziva u Robotyne pokračuje.
  • Bitva o Krym běží naplno.
  • Mapy dne – oblast Staromlynivky a Robotyne.
  • Videa dne – ruský útok na Dnipro; jak vypadá bitva o Krym na videích.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za úterý 15. srpna. Situace na některých místech už může být jiná.

Bitva o Krym běží naplno, tentokrát zaznamenali úspěch Ukrajinci. Nejde o přehánění. Bitva o Krym opravdu probíhá, přestože se přímo na poloostrově tradičními způsoby nebojuje. Ty méně tradiční jsou však natolik významné, že mají potenciál ovlivnit průběh války, neboť jejich cílem je vyřadit okupovaný Krym jako hlavní logistickou a námořní základnu ruské armády.

Za uplynulých 24 hodin jsme se dozvěděli podrobnosti o dvou podobách této bitvy. Opět poukazují na to, jak mimořádně komplexní boj na Ukrajině probíhá.

V prvním případě jde o nové podrobnosti z útoků na Krymský most ze 17. července. Druhý je mnohem méně známý, ale o to významnější a zajímavější. Ukazuje, jak ukrajinská armáda čistí cestu ruskou protivzdušnou obranou, která brání přístupu na Krym.

Tato část začne právě tím, protože Ukrajincům se podařilo provést možná nejúspěšnější jednotlivou operaci proti ruské protivzdušné obraně za celý průběh války.

Kromě vodních dronů Ukrajinci útočí na cíle na Krymu i drony létajícími. Aby riziko z nich Rusové eliminovali, na přístupech na Krym rozmístili jednotky protivzdušné obrany, které by měly tyto drony na cestě k jejich cílům zastavovat. Podle ruských zpráv se jim také daří. Kreml pravidelně informuje, že letecké útoky na Krym se daří likvidovat.

Jedna z takových jednotek působí, respektive působila u vesnice Pryvilla v okupované části Chersonské oblasti. Jedná se (nebo šlo) o baterii S-300. Jak ukazuje mapa, místo je ideální pro zachytávání dronů přilétajících přes moře od Oděsy, což je nejčastější trasa létajících ukrajinských dronů.

Aby tuto překážku alespoň dočasně (jde o mobilní systémy, dají se relativně rychle přesouvat) odstranili, uskutečnili Ukrajinci náročnou operaci, jejímž výsledkem je

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ukrajina

Vývoj bojů

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější