Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Příběh Donalda Trumpa, jak ho vyprávějí obžaloby. Kompletní vydání

Čtyři obžaloby za pět měsíců, měsíce a roky vyšetřování. Přinášíme příběh, který o Donaldu Trumpovi vyprávějí. Foto: Bílý dům, Flickr
Čtyři obžaloby za pět měsíců, měsíce a roky vyšetřování. Přinášíme příběh, který o Donaldu Trumpovi vyprávějí. Foto: Bílý dům, Flickr

Přečtěte si tu obžalobu a až pak si udělejte názor, nabádal zvláštní vyšetřovatel Jack Smith americkou veřejnost, když jí v červnu vysvětloval, proč obžaloval jejich bývalého prezidenta. Po přečtení všech čtyř z nich vychází příběh Donalda Trumpa, jak jej dosud nevyprávěl.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Je to celkem 206 stran, které o Donaldu Trumpovi sepsali dva státní zástupci a jeden zvláštní vyšetřovatel.

Pokrývají v nich období šesti let od roku 2015, kdy se Trump rozhodl kandidovat na prezidenta Spojených států, až po rok 2021, kdy jako prezident skončil.

V celkem 91 bodech obžaloby vykreslují podezření z více i méně závažných podvodů, kterých se během toho podle nich Trump dopustil.

Ještě před odvyprávěním příběhu, jak ho tyto čtyři obžaloby vykreslují, je potřeba zdůraznit, že soud v žádném z těchto případů ještě ani nezačal, natož aby finálně rozhodl. Všechna zjištění a obvinění sice vycházejí ze shromážděných důkazů a pod přísahou učiněných svědectví, ale ani jeden ze soudů je zatím nepotvrdil.

Donald Trump je jako kdokoliv jiný nevinný, dokud nebude nezpochybnitelně prokázán opak a pravomocně rozhodnuto. A tak je třeba tento text i brát: jako souhrn obžalob Donalda Trumpa, jak je přinesli státní zástupci Alvin Bragg a Fani Willis a zvláštní vyšetřovatel Jack Smith.

Začalo to penězi pornoherečce

Příběh Trumpových žalob začíná v srpnu 2015, tedy dva měsíce po jeho proslulém

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Donald Trump

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější