Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Může nás nevěra naučit něco o lásce? Expertka na vztahy bourá mýty o tom, proč se lidé podvádějí

Esther Perel mluví devíti jazyky, terapie vede v sedmi z nich. Foto: ČTK / AP / Amy Harris
Esther Perel mluví devíti jazyky, terapie vede v sedmi z nich. Foto: ČTK / AP / Amy Harris

Psychoterapeutka Esther Perel ve svých knihách a přednáškách vysvětluje, proč ve vztazích podvádějí i šťastní lidé a zda je někdy sex jen sexem. „Milostné aféry nejsou to, co bývaly, neboť ani manželství už není takové jako dříve,“ říká.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Má někdo z vás zkušenost s nevěrou?“ ptala se Esther Perel lidí v sálech, když před pár lety začala na přednáškách mluvit o nevěře. Nepřekvapilo ji, s jakou reakcí se setkala. Nastalo ticho. Nepřihlásil se nikdo.

Když svou otázku pozměnila, situace se rázem otočila. „Komu z vás nevěra poznamenala život?“ Ruce šly nahoru.

Přestože jsme jako společnost stále otevřenější v otázkách sexu, nevěra zůstává za závěsem viny, studu a tajemství. „Nedokážeme zabránit tomu, aby se děla, a tak se alespoň všichni shodneme na tom, že by se dít neměla,“ konstatuje Perel.

Jenže jí tato společenská shoda nestačila. Denně ve své pracovně vidí zdrcené muže, ženy a páry, které aféra dostala na dno. Proto o ní začala mluvit a psát tak otevřeně, ba až provokativně, že se stala nejznámější expertkou na vztahy na světě.

Přehodnocení nevěry Esther Perelové vydalo vydavatelství Bajkal. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Pamatujete si na Moniku Lewinsky?

Může to znít podezřele, vždyť jak může jedna psychoterapeutka zastat roli světově uznávané odbornice na vztahy?

Inu, nestala se jí během jedné noci, ačkoli je pravda, že její první přednáška na konferenci TED před deseti lety k tomu měla blízko. Mluvila tehdy o tom zvláštním paradoxu, který se děje ve vztazích, kde se nám

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Duševní zdraví

Literatura

Literatura faktu

Rodina a vztahy

Kontext N, Rodina, vztahy a zdraví

V tomto okamžiku nejčtenější