Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Proč bychom si měli přát, aby bylo v naší čtvrti centrum pro drogově závislé i „šlehárna“?

Čisté injekční stříkačky v kontaktním centru Sananim na pražském Smíchově. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Čisté injekční stříkačky v kontaktním centru Sananim na pražském Smíchově. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Analýza: Kontaktní centrum pro drogově závislé Progressive dostalo loni před volbami výpověď z městských prostor v Praze 5. Ani po roce se pro něj nepodařilo najít náhradní místo a situace uživatelů drog i bezpečnost v této městské části se zhoršují. Případ ukazuje na krátkozrakost politiků i občanů, která může vést k velkým problémům.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Před loňskými komunálními volbami bylo v Praze 5 velkým tématem místní radnice kontaktní centrum pro drogově závislé Progressive v Mahenově ulici. Městská část vyslyšela volání naštvaných obyvatel z okolí a zařízení vypověděla smlouvu.

Místním vadili lidé aplikující si drogy na ulici, močení na veřejnosti a další jevy spojené s vyšší koncentrací lidí užívajících návykové látky.

Ačkoliv v Mahenově ulici je nyní klidněji, o situaci v širším okolí se to říci nedá. Například v dubnu městská policie řešila dva případy pobodání na Andělu. Na problémy si místní stěžují i nadále.

Potvrzuje to také starosta Prahy 5 Jaroslav Pašmik (Praha 5 sobě), který se do funkce dostal po loňských volbách. „Přímo Mahenově ulici to ulehčilo, ale ti lidé nezmizeli. Posunuli se o kus dál do Husových sadů. Nic se nevyřešilo,“ řekl Deníku N.

Drogově závislí se koncentrují mimo jiné v oblasti Anděla. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Stejně to vidí také ředitel obecně prospěšné společnosti Progressive Vojtěch Janouškovec. „S naším odchodem klienti nezmizeli. Z našeho pohledu se situace naopak zhoršila. Předpoklad, že zmizí kontaktní centrum a zmizí problém, se nenaplnil,“ říká v kanceláři v Praze 8.

Tam se jeho tým přestěhoval po nuceném odchodu z Košíř, nové místo však funguje jen jako zázemí – péči o klienty musí pracovníci centra dělat v terénu. Progressive od začátku roku neúspěšně hledá nové prostory. Magistrát přislíbil, že pomůže urychleně najít náhradu. To se však zatím nestalo.

Tento případ je ukázkou toho, že ačkoliv

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Návykové látky

Praha

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější