Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Příběh migrantky z Kamerunu: Kdybych věděla, co si prožiju, zůstala bych. Evropa jako sen, který se rozplyne

Podle Minette, kamerunské uprchlice žijící ve Španělsku, jsou Afričané často neinformovaní a podstupují na cestě za evropským snem zbytečné riziko. Ilustrace: Adobe Stock
Podle Minette, kamerunské uprchlice žijící ve Španělsku, jsou Afričané často neinformovaní a podstupují na cestě za evropským snem zbytečné riziko. Ilustrace: Adobe Stock

Mladá žena z afrického Kamerunu se na cestu do Evropy vydala před více než deseti lety. Po dlouho trvající, velmi nebezpečné a náročné cestě se nakonec dostala do Španělska, ve kterém žije a pracuje dodnes. O utrpení, které africké migrantky na cestě zažívají, se podle ní moc nemluví. Je přesvědčená, že mnoho migrantů do Evropy vede naivita a nedostatek informací. Chtěla by jim pomoct a některé přesvědčit, že rizika s cestou spojená za to nestojí. O svém příběhu promluvila s Deníkem N.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

S Minette z Kamerunu jsme se spojily v sedm hodin večer přes videohovor poté, co se vrátila po osmnáctihodinové pracovní směně domů. Velmi ochotně a otevřeně nám převyprávěla svůj příběh cesty ze střední Afriky do Španělska, kterou během rozhovoru opakovaně označovala za nesmírně bolestivou a plnou osobních obětí. I přesto ale prý zůstává silná, cílevědomá a odhodlaná pomáhat ostatním.

Také nás upozornila, že ač byla její cesta na sever kontinentu a přes Středomoří strastiplná, dlouhá a nesmírně náročná, jiné migrantky podle ní zažívají ještě daleko větší hrůzy.

Matka dvou dětí také připustila, že už si ze své cesty vše nepamatuje tak jasně jako bezprostředně po příjezdu do Evropy. V průběhu rozhovoru se ale rozpomínala a několikrát zopakovala, že by se o této problematice mělo více informovat nejen ven, ale hlavně směrem dovnitř, tedy k lidem, kteří teprve zvažují, že se na nebezpečnou cestu do Evropy vydají.

V rozhovoru se mimo jiné dočtete:

  • proč se rozhodla z Kamerunu odejít;
  • kam až se původně chtěla dostat a proč skončila ve Španělsku;
  • proč se rozhodla opustit svoje děti a proč nechce, aby za ní přijely;
  • co africké ženy, které migrují, denně zažívají;
  • v čem je její příběh odlišný a v čem měla štěstí;
  • proč poradila sestře a nejlepší kamarádce, aby na Západ neodjížděly;
  • co si v Africe myslí o Evropě a proč je tato představa často mylná;
  • z čeho pramení její odhodlanost pomáhat ostatním migrantkám;
  • zda zvažuje návrat domů.

Proč jste se rozhodla, že opustíte Afriku? Popište nám svoji cestu do Evropy.

Moje cesta byla trochu jiná. Když jsem byla v Maroku, odkud jsem po několika měsících konečně odjela do Evropy, pracovala jsem s mnoha sdruženími. Díky tomu jsem měla možnost zblízka nahlédnout do příběhů jiných lidí, které byly o něco komplikovanější než ten můj.

Co se týče mého života v Kamerunu, je pravda, že jsem se neměla dobře. Byla jsem ve vztahu, který mi příliš nevyhovoval. Ženy jsou tam často utlačovány rodinami, do kterých se provdají. Jsou bity, mláceny, nikdo je neslyší.

Víte, zákony, které platí v Evropě, nejsou stejné jako v Africe. V Africe se vše odvíjí od kupní síly. Pokud je na tom někdo ekonomicky dobře, má takovou moc, jakou si ani nedokážete představit. Obzvlášť tváří v tvář někomu, kdo není tak dobře situovaný jako on.

Jakmile se žena v Africe vdá, tak té rodině patří. Vlastní rodina ji odmítne, už není jejich. Pokud by se do své rodiny chtěla vrátit,

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Afrika

Jižní Evropa

Migrace a uprchlíci

Rozhovory

Sexuální násilí a obtěžování

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější