Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ani požáry na Havaji se nevyhnuly konspiracím. Experti mluví o smůle a lidském selhání

Spoušť po požáru v městečku Lahaina na ostrově Maui v americkém státě Havaj. 15. srpna 2023. Foto: Mike Blake, Reuters
Spoušť po požáru v městečku Lahaina na ostrově Maui v americkém státě Havaj. 15. srpna 2023. Foto: Mike Blake, Reuters

Požáry na Havaji jsou nejničivější v historii tohoto ostrovního a odlehlého amerického státu. Rychlost, jakou se šířily, překvapila i místní úřady. Zemřelo kvůli nim přes sto lidí. Tento počet ale pravděpodobně bude ještě stoupat. Podle konspirací ohně zažehl „paprsek“ z oblohy od jakýchsi „elit“. Experti už určují reálnější příčiny. Klíčové je, že se jich sešlo hned několik.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Obrovský laserový paprsek, který klesá odkudsi z oblaků a zapaluje historickou budovu kostela Waiola, v důsledku čehož shoří na popel – to je pro někoho scéna z béčkového sci-fi, ale pro miliony uživatelů sociálních sítí je to buď rovnou pravda, nebo alespoň něco, na co se vyplatí alespoň kliknout nebo to sdílet.

Americký stát Havaj zachvátily v uplynulých dnech rekordní požáry, nejhorší v zaznamenané historii těchto ostrovů a nejhorší i v celých USA od požárů v Kalifornii před pěti lety.

Zatímco světová média přinášela zprávy o přibývajících obětech požárů a o tom, co všechno přispělo k jejich šíření, miliony přispěvatelů šířily konspirace o původu přírodní katastrofy.

Prý ji způsobil

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Dezinformace

Příroda

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější