Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Prostě by to neobstálo.“ Popisujeme, proč se Fremr vzdal kandidatury do Ústavního soudu

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Místopředseda pražského vrchního soudu Robert Fremr v pondělí vzdal svou kandidaturu do Ústavního soudu. Reagoval tak na zveřejnění dvou svých předrevolučních případů, v nichž odsoudil komunistické straně nepohodlné lidi. Deník N popisuje, co předcházelo jeho oznámení a jaká informace byla pro soudce natolik zásadní, že z kandidatury sám odstoupil.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Robert Fremr předstoupil v pondělí odpoledne před mikrofony a oznámil, že už neusiluje o talár ústavního soudce. Své rozhodnutí objasnil i tím, že by nedokázal eliminovat nedůvěru, která se na něj snesla v souvislosti s jeho předlistopadovými rozsudky. „Nedůvěra, která by mě na Ústavním soudu provázela, by chtě nechtě dopadala na důvěryhodnost celého soudu,“ podotkl.

Jenže co konkrétně za jeho rozhodnutím stálo? Deníku N to pod příslibem anonymity popsalo pět lidí z blízkosti prezidenta Petra Pavla i soudce Fremra.

Místopředseda pražského vrchního soudu se podle nich obával toho, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Petr Pavel

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější