Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Hlas vzdálených bouří na frekvenci 7,83 Hz. Proč by se objevitel Schumannovy rezonance obracel v hrobě

Zhruba takhle funguje Schumannova rezonance. Kresba: NASA
Zhruba takhle funguje Schumannova rezonance. Kresba: NASA

Některé vědecké objevy jsou náchylnější ke zneužití šarlatány než jiné. Riziko zřetelně roste, když se v nich vyskytují pojmy vibrace a rezonance, když je jádrem objevu nějaké malé dobře zapamatovatelné číslo, a zejména když měl s celou věcí cokoli společného Nikola Tesla. Schumannova rezonance to všechno splňuje.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Když si pojem „Schumannova rezonance“ zadáte do vyhledávače, vypadne na vás záplava odkazů na weby zaměřené na léčitelství, new age a konspirační teorie. Nechybí e-shopy, kde si můžete koupit generátory Schumannovy frekvence (už od pár stovek, proč také ne, výrobní náklady jsou několik korun) nebo například sadu „terapeutických ladiček“ za pětatřicet tisíc, ale na tu pozor, místo základní Schumannovy frekvence uvádí její dvaatřicetinásobek, ať se vám nerozladí čakry!

Snadno tak nabudete dojmu, že celá Schumannova rezonance je pseudovědecký výmysl, to však není pravda. Jde o naprosto solidní pojem, který dokonce obsahuje pár neprozkoumaných otázek, jimž by stálo za to

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Věda

V tomto okamžiku nejčtenější