Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Na Telegramu roste prodej drog. Celý byznys predátorů stojí na obětech, říká policie

Ilustrační foto: Muhammad Hossain, Reuters
Ilustrační foto: Muhammad Hossain, Reuters

Obchod s drogami v Česku se stále více přesouvá do virtuálního prostředí. Návykové látky se často prodávají například přes Telegram, upozorňuje výroční zpráva Národní protidrogové centrály. Přibývá i případů závislostí na lécích.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Přesun prodeje drog do online prostředí urychlila covidová pandemie. Zatímco dříve ale trh s drogami fungoval na clearnetech (veřejně přístupné weby) a darknetech (weby vyžadující přihlášení, slouží ke kriminálním účelům), nyní se přesouvá na sociální sítě.

„Nabídka ve skupinách sítě Telegram obsahuje veškeré omamné a psychotropní látky a léčiva. Největší poptávka je po látkách jako kokain, metamfetamin, MDMA, marihuana či léčiva s antidepresivními účinky,“ popisuje výroční zpráva Národní protidrogové centrály za rok 2022.

Podle materiálu mohou být pro přechod na Telegram významné dva faktory. Jedním z nich je to, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Návykové látky

Sociální sítě

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější