Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Válečná stezka: Co se musí stát, než rozepnou nad Ukrajinou křídla dánští a nizozemští sokoli

Víceúčelový bojový letoun F-16. Foto: Ministerstvo obrany USA
Víceúčelový bojový letoun F-16. Foto: Ministerstvo obrany USA

Přinášíme přehledné sedmidenní shrnutí nejdůležitějšího dění v ruské agresi proti Ukrajině. Hlavní zprávy tohoto týdne souvisely se vzdušnou doménou – Ukrajinci jednak dokázali zničit ruský strategický bombardér hluboko ve vnitrozemí, je také potvrzeno, že dostanou desítky nizozemských a dánských letounů F-16. Nebude to ale úplně rychle, má to dobrý důvod i poučení pro Česko.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Válečná stezka je úterní formou newsletteru Pointa N. Má nadčasovou podobu a zasazujeme v ní do kontextu hlavní události, které válečné dění v současnosti ovlivňují. Na týdenní bázi se doplňuje s denním přehledem nesoucím název Vývoj bojů.

Věnujeme se i neotřelým úhlům pohledu, možným dalším scénářům vývoje či technice v centru pozornosti. Každý týden přinášíme tip na sbírku či projekt, jimiž lze napadené Ukrajině pomoci.

Nejdůležitější dění

Jižní fronta: Ukrajinské síly nasadily do bojů 82. údernou výsadkovou brigádu, která dosud čekala v záloze. Název trochu klame, vzhledem k ruské vzdušné převaze se nekonají žádné výsadky, jednotka bojuje na zemi. Ukrajincům se podle dostupných zpráv daří

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Pointa N

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější