Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Fremr soudcem nebude, podle analytika může nyní kvůli Ústavnímu soudu vypuknout bitva

Petr Pavel v Senátu při projednávání Fremrovy nominace. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Petr Pavel v Senátu při projednávání Fremrovy nominace. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Robert Fremr se v pondělí vzdal nominace na pozici soudce Ústavního soudu. Odůvodnil to „neúnosným tlakem“ na sebe a svoji rodinu. Celá záležitost může mít v budoucnu poměrně výraznou dohru.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Neúspěšná nominace Roberta Fremra může mít celou řadu důsledků pro prezidenta, jeho vztah se Senátem i pro výběr dalších soudců Ústavního soudu. Navrhování a jmenování ústavních soudců je jednou z velmi důležitých kompetencí hlavy státu.

Prezident Fremra na pozici ústavního soudce navrhl v červnu. Jeho nominaci nejprve podpořily příslušné senátní výbory. Krátce před hlasováním v celé horní komoře se ale začala veřejně probírat Fremrova předlistopadová soudcovská kariéra, konkrétně jeho role v kauze Olšanské hřbitovy zmanipulované Státní bezpečností.

Senát přesto jeho nominaci těsně schválil. Pak se do veřejného prostoru dostaly informace o tom, že Fremr odsoudil přes 170 lidí za opuštění republiky. Kvůli veřejnému tlaku se pak soudce své nominace do Ústavního soudu vzdal.

Tím podle politického analytika Lukáše Jelínka uvolnil prezidentovi ruce a zbavil jej problému, do kterého se Pavel dostal. Před prezidentem se ale podle něj kvůli neúspěšné nominaci otevírá nový problém, který může ovlivnit šance dalších budoucích kandidátů do Ústavního soudu.

„Myslím, že teď vypukne bitva o to, kolik je v Ústavním soudu

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Justice

Petr Pavel

Senát

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější