Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Rojení „modrých mužíčků“ v Jihočínském moři: Jak velká čínská okupace dohnala dva menší okupanty k dohodě

Velitel Filipínských ozbrojených sil Romeo Brawner Jr. kráčí podél filipínské čestné stráže, srpen 2023. Foto: Eloisa Lopez, Reuters
Velitel Filipínských ozbrojených sil Romeo Brawner Jr. kráčí podél filipínské čestné stráže, srpen 2023. Foto: Eloisa Lopez, Reuters

Analýza Magdaleny Slezákové: Snaha čelit obřímu, mocnému a hlavně rozpínavému sousedovi spojuje i ty, kteří by se jinak hádali mezi sebou. Filipíny se s Vietnamem přou v Jihočínském moři, ale mnohem větší obavu v nich budí čínští „modří mužíčci“. Krátce po čínsko-filipínském střetu u polorozpadlé, ale strategické lodi vyhlásily Manila s Hanojí, že chtějí spojit síly. Společný jmenovatel? Peking.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Už na první pohled je zřejmé, že má své nejlepší dny za sebou. Zchátrala, plazí se po ní rez a boky jí proděravěly. Kdyby v tomto stavu měla znovu brázdit moře – tak jako tenkrát za druhé světové války, když byla ještě zbrusu nová –, bez pomoci by nejspíš daleko nedoplula.

Jenže BRP Sierra Madre (původně tanková výsadková loď amerického námořnictva, které ji za vietnamské války převedlo pod Vietnamskou republiku a po válce postoupilo Filipínám) se nikam odplout nechystá. To by jí to musel rozkázat její velitel: Filipínské ozbrojené síly, respektive Filipínské námořnictvo.

Vrak „u stříbrných okounů”

A Filipínské námořnictvo tu loď už před čtvrt stoletím proměnilo ve vrak. V roce 1999 s ní záměrně najelo na mělčinu u zhruba 20 kilometrů dlouhého atolu v Jihočínském moři.

Pro člověka je to velmi nehostinné místo. Všude kolem

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Čína

Jihovýchodní Asie

Východní Asie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější