Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Sto rublů za jeden dolar. Slábnoucí ruská měna už je levnější než jeden cent

Ruská měna. Foto: ČTK
Ruská měna. Foto: ČTK

Kolem deváté hodiny ranní moskevského času začaly agentury chrlit zprávu, kterou měly už pár dnů napsanou a jen připravenou k publikaci. Čekalo se to. Přesto se teď, když onen okamžik nastal, něco v ruském státě zatřáslo. Možná je to sebevědomí. Rubl překonal magickou hranici sto za dolar.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Hned po ránu tiskové oddělení Moskevské burzy oznámilo, že dolar stojí 100,30 rublu. Po třech hodinách obchodování ho jeho účastníci nakupovali už za víc než 101 rublů. Euro překonalo hranici 110 rublů a zdražil i čínský jüan.

Podobně se ruská měna zřítila po zahájení frontálního útoku na Ukrajinu vloni v únoru. Tehdy rubl dosáhl historického dna – za jeden dolar bylo nutné zaplatit 120 rublů. Před válkou byl běžný kurz 75 rublů za dolar.

Pak se ale ruská měna vzchopila a ruští politici i jim loajální ekonomové tvrdili, že to nejhorší má už za sebou. Jenže poprvé od roku 2014 rubl zlevňoval bez přestávky po šest měsíců a nakonec se během letošního léta stal jednou ze tří nejslabších měn na světě. Od začátku letošního roku zlevnil rubl vůči dolaru o 39 procent.

Dolar není důležitý, hlavně že jsou lidé šťastní

Poslanci ruské Státní dumy ale překonání „stovky“

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ekonomika, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější