Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

V Česku chybí penicilin, klíčová firma zastavila dodávky kvůli nízké ceně. „Stačí to vyřešit do října,“ říká ministerstvo

Sehnat v Česku penicilin je v poslední době umění. Foto: ČTK
Sehnat v Česku penicilin je v poslední době umění. Foto: ČTK

Lékaři hlásí nebývalé množství komplikovaných angín u dětí. Na vině je i chybějící penicilin, kvůli kterému se lidé léčí méně vhodnými antibiotiky. Situace se přitom v nejbližší době nejspíš nezlepší, výrobce přerušil dodávky tohoto léku do Česka kvůli nízké ceně, podle ministerstva zdravotnictví je však čas na řešení problému až do října.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Do českých lékáren už firma BB Pharma penicilin nedodává. A na rovinu říká proč. Dostane za něj v Česku méně, než za kolik se jí vyplatí lék prodat. Už v polovině června lékovému úřadu oznámila, že přerušuje dodávky kvůli „nedostatečné maximální ceně léku“.

Firma nyní může dostat za jednu krabičku V-Penicilinu maximálně 86,8 koruny, pacient si doplácí nejvýše 18 korun.

Právě společnost BB Pharma má být přitom pro dodávku penicilinů do Česka klíčová.

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Nedostatek léků

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější