Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Rusové přepsali dějiny. Učebnice předkládá žákům lži a představu o Rusku jako výlučném státě

Vyučování ve škole v ruském Marijsku. Ilustrační foto: ruské ministerstvo školství
Vyučování ve škole v ruském Marijsku. Ilustrační foto: ruské ministerstvo školství

Západní sankce jsou naše výhra. Ukrajinský neonacismus je náš nepřítel. Prezident Putin je velký vůdce a Gorbačov byl velký slaboch. – Co ještě se budou ruští žáci učit v dějepise? Deník N přináší k nové ruské učebnici analýzu Petry Procházkové.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na obálce má nová ruská učebnice černou stavbu, symbol ruského imperialismu, nadutosti a opovrhování veškerými mezinárodními pravidly: Krymský most, který nechal ruský prezident Vladimir Putin postavit poté, co v roce 2014 přikázal anektovat ukrajinský poloostrov Krym.

Když žáci druhého stupně ruských základních škol svou novou učebnici dějepisu otevřou, zjistí, proč je na obálce právě Krymský most. Nebo vojenská přehlídka na Rudém náměstí jako oslava síly a agrese. A pak mají dvě možnosti: buď tomu, co si přečtou, uvěří, nebo ne. Ale podle historika a pedagoga Sergeje Černyšova z ruského Novosibirsku to bude dětem v pubertálním věku nejspíš jedno. Každopádně se to budou muset naučit.

„Ukrajina je ultranacionalistický stát. Dnes je jakýkoliv

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Historie

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Školství

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější