„Slib dodržíme.“ Rakušan stále věří v prosazení korespondenční volby, Schillerová mluví o nebezpečí

Ministr vnitra a šéf hnutí STAN Vít Rakušan znovu slíbil, že vláda pro obyvatele žijící v zahraničí prosadí korespondenční volbu. Zájem o volby je mezi nimi nyní kvůli složitosti velmi malý, na sousedním Slovensku naopak stále roste. Blížících se voleb do slovenské Národní rady se chce poštou zúčastnit 27 tisíc Slováků žijících v Česku.
Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.
Slovensko čekají na konci září klíčové volby do Národní rady. Již nyní si klání, které u východních sousedů rozhodne o nové vládě, připsalo jeden primát. Provází jej nejvyšší zájem o korespondenční hlasování ze zahraničí.
Podle úřednického premiéra Ľudovíta Ódora se v zahraničí zaregistrovalo celkem 73 tisíc voličů, jen v Česku jich bylo 27 tisíc. Zájem o hlasování poštou ve slovenských volbách postupně roste, v Česku prozatím podobná možnost stále chybí. A to navzdory tomu, že jde o již déle slibovanou změnu.
Ve svém programovém prohlášení se k prosazení možnosti hlasování pro české občany v cizině zavázala již vláda Andreje Babiše (ANO), stejný slib v tomto období učinil i kabinet Petra Fialy (ODS).
Současná vláda návrh prosazuje a měla v plánu jej schválit již zkraje volebního období. Proti ní stojí ovšem spojená opozice v podobě hnutí ANO a SPD. Obě opoziční uskupení změnu voleb pro Čechy v zahraničí blokují.
Opozice argumentuje mimo jiné ohrožením svobody hlasování nebo různými manipulacemi, vládní koalice naopak změnu popisuje jako možnost, jak zpřístupnit volební právo více lidem.
Dnes je situace taková, že voliči v cizině musí často cestovat na ambasádu nebo zastupitelský úřad, který je v dané zemi pouze na několika málo místech. Volební účast mezi Čechy žijícími v zahraničí je proto velmi nízká.
V posledních prezidentských volbách odvolilo v zahraničí v druhém kole necelých 23 tisíc lidí. U sněmovních voleb před dvěma lety šlo o asi třináct tisíc voličů – tedy o zlomek lidí, kteří by reálně hlasovat mohli. Podle ministerstva zahraničí žije v cizině zhruba 200 až 250 tisíc Čechů.
Ministr vnitra Rakušan nicméně opět slibuje, že návrh v tomto volebním období skutečně projde. Deníku Forum 24 řekl, že chce změnu prosadit navzdory možným opozičním obstrukcím.
„Jakmile ve Sněmovně schválíme zákon o správě voleb, u kterého se rýsuje možnost shody i s opozicí, prosadíme korespondenční volbu pro Čechy v zahraničí, přestože víme, že nás to bude stát hodiny obstrukcí. Slíbili jsme to a slib dodržíme,“ uvedl Rakušan.
Návrh podporuje také TOP 09. Podle předsedkyně Markéty Pekarové Adamové jde o jednu z klíčových priorit strany pro toto volební období.
„Vzhledem k dlouhým obstrukčním jednáním se na korespondenční volbu přes naši opakovanou snahu sice ještě nedostalo, ale pro podzim tohoto roku zůstává naším hlavním požadavkem bodu k projednání,“ uvedla Pekarová Adamová.

Šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová nicméně Deníku N řekla, že hnutí je zásadně proti této změně.
„Základem demokracie jsou svobodné volby a jedině ve