Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Rivalita vymizela. Válka ukrajinské kluby sblížila, popisuje manažer Šachtaru Doněck

Foto: archiv Jurije Sviridova
Foto: archiv Jurije Sviridova

Nechte prosím v rozhovoru zmínku o Spartě, říká při rozloučení Jurij Sviridov, ředitel strategického rozvoje a komunikace ukrajinského fotbalového velkoklubu Šachtar Doněck. S Deníkem N mluvil nejen o spolupráci s českým fotbalem, ale také o devět let trvajícím azylu a vztazích s fanoušky z Donbasu.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V rozhovoru se mimo jiné dočtete:

  • jak pravidlo FIFA umožňující hráčům a trenérům jednostranně přerušit smlouvy s ukrajinskými a ruskými kluby dopadá na ukrajinský fotbal;
  • jak funguje klub, který své domovské prostředí musel před devíti lety opustit;
  • jak válka proměnila vztahy mezi ukrajinskými velkokluby;
  • jak se proměnil vztah klubu s jeho fanoušky z Donbasu.

Jak byste po roce a půl od loňské invaze popsal, jak dnes funguje Šachtar Doněck? Liší se to nějak od předchozích osmi let, kdy jste kvůli ruské válce na Donbasu opustili město?

Samozřejmě je to jiné, protože čelíme válce. Prvních několik měsíců bylo pravděpodobně jedním z nejtěžších období v historii klubu. Mluvím především o osobním nastavení jedinců, a ne o práci pro klub; neustále jsme mysleli na svoje rodiny a náš každodenní život.

Později, asi po dvou měsících, jsme pochopili, že fotbal můžeme hrát i nadále – nikoliv na soutěžní úrovni, ale aspoň přátelské zápasy. Byla to první pozitivní věc od začátku války, když jsme se vydali na evropské zápasové turné na podporu Ukrajiny.

Hráli jsme v Aténách, Polsku, Turecku a Chorvatsku, později v Itálii a Nizozemsku. Přesto je to stále jiné, protože

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Fotbal

Rozhovory

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Sport, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější