Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Češi jsou pro další podporu Ukrajinců, ale jen do konce války. Nejskeptičtější k pomoci jsou ženy

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Česká společnost je i nadále nakloněna pomáhat uprchlíkům z Ukrajiny. Ve velké většině ale Češi inklinují k rychlému konci války, a to i za cenu toho, že Rusku zůstane část ukrajinského území. Ukázal to aktuální výzkum organizace STEM, který má Deník N k dispozici. Po konci války by podle mínění většiny lidí neměli mít uprchlíci možnost zůstat v Česku.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Data výzkumné organizace STEM z června ukazují, že další poskytnutí pobytu na území Česka kvůli probíhajícímu konfliktu podporuje 56 procent lidí.

Výzkumníci se ve svém šetření oproti dřívějšku zaměřili na to, jak Češi vnímají možnou budoucí pomoc válečným běžencům. Zatímco dříve zjišťovali, jestli tuzemská populace podporuje přijímání uprchlíků z napadené země, aktuálně se ptali na to, zda lidé souhlasí s tím, aby jim byl pobyt nadále umožňován.

S tím určitě souhlasí asi pětina populace, další třetina se kloní k možnosti, že by pobyt Ukrajincům spíše měl být umožněn. Sociolog Jaromír Mazák z organizace STEM popisuje, že tato podpora může vycházet ze spíše altruistických pozic.

„Velká část podpory tak nevychází z přesvědčení, že by si lidé řekli ‚Fajn, přichází sem nová pracovní síla nebo někdo, kdo nám pomůže s důchodovým systémem‘ a tak dále. Lidé naopak často vnímají spíše obavy z různých dopadů,“ popisuje.

„V tomto smyslu je tudíž podpora velké části populace vlastně altruistická. Ukrajince bereme jako

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Průzkum veřejného mínění

Ruská válka na Ukrajině

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější