Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Odborník na závislosti: Dovolená může dát lidem impulz, že mají problém s alkoholem řešit

Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N
Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

„Alkohol je jed a jakékoli množství v letním období je rizikové,“ říká adiktolog Rastislav Žemlička, ředitel sociorehabilitační péče a psychoterapeut v Sanatoriu AT v Bratislavě. Vysvětluje, v čem jsou letní dovolené u alkoholismu zlomové a proč při nich pijeme víc než obvykle. Radí také, jak přistupovat k lidem, kteří si závislostí prochází.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Adiktolog v rozhovoru říká:

  • jak léto ovlivňuje to, kolik alkoholu pijeme;
  • zda by měla rodina alkoholika abstinovat;
  • ale také to, proč je dovolená často zlomová a lidé se po ní začínají z alkoholismu léčit.

Jak léto ovlivňuje, kolik alkoholu lidé pijí?

Jakékoli rizikové množství může způsobit rizikové chování, které může ublížit blízkým i danému člověku bez ohledu na to, zda je léto nebo zima.

Léto má svá úskalí, neboť je to čas, kdy si má člověk odpočinout z pracovního tempa, zpomalit a dopřát si dovolenou. Na dovolené se člověk snaží relaxovat, může to však skončit rizikově až tragicky.

Proč se dovolené pojí s alkoholem?

Alkohol člověka

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Démon alkohol

Duševní zdraví

Česko, Rodina, vztahy a zdraví

V tomto okamžiku nejčtenější