Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

New York Times ve velké reportáži ukázaly, jak se válka dotýká už i běžných Rusů

Petrohrad, léto 2023. Foto: Taša Kosťuk, Unsplash
Petrohrad, léto 2023. Foto: Taša Kosťuk, Unsplash

Kavárny plné bezstarostných lidí, kteří už sice pro západní sankce nemohou pít kávu ve Starbucks, ale pijí ji v něčem, co nazývají Stars. Dokonale čisté metro plné bezstarostných lidí, kteří při otázce na Ukrajinu maximálně pokrčí rameny. Konflikt, v němž odhadem zemřelo už 200 000 Rusů, je často vůbec nezajímá.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na druhé straně jsou hřbitovy plné mladých ruských odvedenců, kteří pocházejí z oblastí vzdálených tisíce kilometrů od hranice s Ukrajinou a kteří zahynuli ve válce, o které slyšeli nanejvýš v televizních zprávách.

Obraz Ruska od invaze na Ukrajinu před 17 měsíci je obrazem země, která je po všech stránkách tak rozdělená jako snad nikdy v moderních dějinách. Ale zdá se, že etničtí Rusové, alespoň ti bydlící v hlavním městě Moskvě, následky války nejenže nevidí, ale ani je necítí na vlastní kůži.

Tak podle reportéra New York Times Rogera Cohena vypadá dnešní Rusko. Jako jeden z mála západních reportérů tam v době současné celoplošné války proti Ukrajině strávil dostatečně dlouhou dobu, aby si mohl vytvořit objektivní pohled na to, jak se Rusko od 24. února loňského roku změnilo.

Přinesl vzácné svědectví o Rusku jako zemi, která

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější