Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Válečná stezka: Ukrajinci přitlačili na jihu, Rusové u Kupjansku. A jak pomoci novorozencům v Chersonu

Ukrajinští vojáci ze své pozice pozorují válečnou situaci v Doněcké oblasti na Ukrajině. Foto: ČTK
Ukrajinští vojáci ze své pozice pozorují válečnou situaci v Doněcké oblasti na Ukrajině. Foto: ČTK

Přinášíme přehledné sedmidenní shrnutí nejdůležitějšího dění v ruské agresi proti Ukrajině. Bránící se země patrně nasadila do bojů jednu ze svých nejsilnějších jednotek, dosud držených v záloze – 82. brigádu, vybavenou i americkou technikou. A Rusko mohutně roztáčí výdaje na zbrojení.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Válečná stezka je úterní formou newsletteru Pointa N. Má nadčasovou podobu a zasazujeme v ní do kontextu hlavní události, které válečné dění v současnosti ovlivňují. Na týdenní bázi se doplňuje s denním přehledem nesoucím název Vývoj bojů.

Věnujeme se i neotřelým úhlům pohledu, možným dalším scénářům vývoje či technice v centru pozornosti. Každý týden přinášíme tip na sbírku či projekt, jímž lze napadené Ukrajině pomoci.

Nejdůležitější dění

Ukrajinský postup v Urožajne a Robotyne: Pokud sledujete válečné dění jen okrajově, jméno vísky Urožajne na jihovýchodě Ukrajiny vám nejspíš mnoho neřekne. Je to místo, kde ukrajinské jednotky v uplynulých dnech vytlačily ruské okupanty a otevřely si cestu ke Staromlynivce, za kterou leží hlavní pásmo ruské obrany v této části fronty.

Zní to jako velmi malý posun – a také je. Nekoná se žádný průlom jako loni u Charkova nebo ruské vyklízení pozic jako u Chersonu. Perspektivním osvobozením Staromlynivky by se ale Ukrajinci dostali k hlavním liniím opevnění v místě možná nejnadějnějším pro další postup.

Na západnějším ze dvou hlavních směrů ukrajinských útoků, u Robotyne, zřejmě postupující Ukrajinci nasadili do boje 82. brigádu, jednu z nejsilnějších jednotek, které dosud drželi v záloze. A patrně ji hodlali původně poslat do boje až po proražení ruských obranných linií, což lze hodnotit jako změnu a zpomalení ukrajinských plánů.

Rusové se navíc už poučili a budují v hloubi obrany další opevněné body.

Barevné šipky znázorňují výraznější útoky pozemních sil v posledním týdnu. Mapa nezobrazuje dělostřelecké útoky ani útoky řízenými střelami. Mapa: Deník N, podklad: Kikos, Wikimedia CC-BY-SA 3.0.

Rusové devět kilometrů od Kupjansku: Zatímco Ukrajinci útočí hlavně na jižní části fronty, kde to okupanti mají těžší se zásobováním jednotek, Rusové jsou aktivní u severoukrajinského Kupjansku, v místech, kam dokážou snáze dopravovat materiál potřebný pro útoky.

„Cílem nepřítele je proniknout přes obranu našich jednotek a pokračovat rovnou na Kupjansk. Boje jsou zde extrémně intenzivní. Některé pozice změnily majitele několikrát za den,“ řekl ve středu Ukrajinské pravdě velitel pozemních sil ukrajinské armády Olexandr Syrskyj.

Všeobecně se má za to, že se Rusové

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Pointa N

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější