Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zaklínadlo tradiční rodiny a zhroucení světa, který nikdy nebyl

Tradiční rodina z přelomu 19. a 20. století. Představy o tom, jak má rodina vypadat a fungovat, se od té doby – podobně jako v průběhu celých lidských dějin – několikrát změnily. Ilustrační foto: Adobe Stock
Tradiční rodina z přelomu 19. a 20. století. Představy o tom, jak má rodina vypadat a fungovat, se od té doby – podobně jako v průběhu celých lidských dějin – několikrát změnily. Ilustrační foto: Adobe Stock

Seriál Přepište dějiny: Před létem se ve veřejném prostoru objevilo v souvislosti s návrhem zákona o „manželství pro všechny“ (zjednodušeně řečeno) mnoho historických odkazů, argumentací a vskutku originálních pohledů jak na institut rodiny v minulosti, tak na téma sexuální orientace. Druhé téma protentokrát necháváme stranou, nás zajímá argumentace a především historická realita, která se týká „tradiční rodiny“.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Předně je nutné konstatovat, že zde možná od počátků dochází ke zmatení jazyků. Zatímco zastánci „tradiční rodiny“ hovoří spíše o základní podobě rodiny v moderním pojetí – muž, žena, děti, v dějinách se tradiční rodinou  míní něco docela jiného, včetně společenských aspektů, které tyto „tradiční vlastnosti“ provázely. Často se zaměňují pojmy manželství, rodina, domácnost, to vše ve velmi zjednodušených a většinou pocitových a nepoučených výrocích. Jako by byly některé společenské konvence nepřekročitelným úhelným kamenem, který pokud narušíme, definitivně dojde ke zhroucení celé společnosti.

Předseda lidoveckého klubu Aleš Dufek proslul v diskuzi dokonce poměrně bizarním výrokem na téma, že manželství je

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Přepište dějiny

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější