Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Bydlení v chatce či maringotce? Ne vždy to vyjde, úřady rozhodují nepředvídatelně

Mobilní dům, nebo nemobilní? Při povolování stavby někdy důležitý parametr. Na fotce dům, který stojí na kruhovém objezdu ve Vestci u Prahy. Foto: Marie Gromovová, Deník N
Mobilní dům, nebo nemobilní? Při povolování stavby někdy důležitý parametr. Na fotce dům, který stojí na kruhovém objezdu ve Vestci u Prahy. Foto: Marie Gromovová, Deník N

Stále více lidí řeší bytovou krizi alternativním bydlením. Koupí si menší pozemek, na kterém si chtějí postavit mobilheim nebo jiný typ montované stavby. To ale neznamená, že se jim to skutečně povede – stává se totiž, že od úřadů nedostanou povolení k umístění stavby. Komplikovaná jednání s úřady potvrzují zájemci o bydlení, realitní makléři, právníci i výrobci staveb. Na čem záleží, aby zájemce razítko od úřadu dostal?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Mají svůj pozemek, pořídí si montovanou stavbu nebo maringotku a doufají, že tak vyřeší problém s bydlením. Jenže i když si chtějí umístit malý příbytek na vlastním pozemku, potřebují k tomu povolení místního stavebního úřadu. A mnohdy ho prostě nedostanou.

Osobní zkušenost s tím má například Jakub Dobiáš, který by si rád zařídil bydlení v mobilheimu na okraji Liberce. Má vlastní pozemek uprostřed městské zástavby. Zařídil si už elektrickou přípojku, vodu i odpad. Stavební úřad ale jeho žádost zamítl. „Nechápu to. Kolem jsou přitom rodinné domy, poslední je starý zhruba deset let. Tak proč to nepovolí mně?“ namítá zájemce, který si na mobilheim musel našetřit 800 tisíc korun.

„Vůbec nechápu, na základě čeho v obci rozhodují. O zhruba 1200 metrů dál je mezi zástavbou položený a zapojený mobilheim. Tak kde je chyba u mě?“ ptá se Dobiáš.

Proč tuto žádost zamítl, i když se jedná o stavební parcelu,

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Bydlení

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější