Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Češi chystají výcvik ukrajinských pilotů na F-16. Nabídnout chtějí simulátor v Pardubicích

Víceúčelový bojový letoun F-16. Foto: Ministerstvo obrany USA
Víceúčelový bojový letoun F-16. Foto: Ministerstvo obrany USA

V koalici jedenácti zemí, které plánují pomoci Ukrajině s vybudováním bojového letectva založeném na západním stíhacím stroji F-16, by měli Češi zaujímat důležité místo. Jedná se o tom, že by pilotům bránící se země nabídli výcvik na mimořádně vzácném simulátoru v Pardubicích. Nedělní zpráva, že Ukrajinci „mají český simulátor“, je pravdivá, týká se ale jiné techniky.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Se zprávou, že Ukrajina získala z Česka simulátor bojového letounu F-16, přišla v neděli prezidentská kancelář Volodymyra Zelenského a také web ukrajinské televize 24tv.ua. Česko přitom americké bojové letouny typu F-16 neprovozuje ani provozovat neplánuje.

„Prezidentovi bylo předvedeno fungování simulátoru, poskytnutého Ukrajině Českou republikou k výcviku pilotů v ovládání západních letounů F-16. Na tomto simulátoru ukrajinští vojáci nyní studují vlastnosti moderní techniky a to, čeho je schopná. Volodymyr Zelenskyj si vyzkoušel ovládání systému v praxi a zasáhl jeden virtuální cíl – Tu-95,“ napsala prezidentská kancelář.

Tu-95 je ruský bombardér používaný při útocích řízenými střelami proti Ukrajině. Díky dosahu střel se bombardér nevystavuje riziku sestřelení.

Na jednom ze snímků zveřejněných ukrajinskou televizí sedí Zelenskyj ve stanu s headsetem pro virtuální realitu, v pravé ruce knipl letadla. Na velkoplošné obrazovce za ním je záběr z kokpitu – patrně ten, který ukrajinský prezident momentálně viděl.

Z reklamních poutačů na fotografii je patrné, že Zelenskyj využívá technologii společnosti Vrgineers. Právě tento česko-americký start-up loni na jaře dodal Ukrajině svou techniku, přenosný trenažér Vrgineers Portable Trainer.

Dodáme simulátory, vzkázal premiér

Technikou společnosti Vrgineers tedy Ukrajina disponuje už rok. Nejde o pomoc, o níž nedávno

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Vláda Petra Fialy

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější