Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Prezident zatím nejmenuje Fremra ústavním soudcem. Chce nechat prověřit jeho minulost

Robert Fremr. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Robert Fremr. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Petr Pavel zatím nejmenuje Roberta Fremra soudcem Ústavního soudu. Prezident chce nejprve prověřit jeho rozhodování před rokem 1989. Důvodem jsou podle Pavla „poslední, velice emotivní diskuze“ o Fremrově nominaci i otevřený dopis, kterým se na něj obrátili senátoři. Senát přitom minulý týden s Fremrovou nominací na post ústavního soudce vyslovil souhlas.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

O tom, že Fremra ústavním soudcem prozatím nejmenuje, informoval prezident Pavel při pondělní návštěvě Ústavního soudu.

„Pokud jsem v Senátu řekl, že nemám žádné informace, co by mě vedly k tomu, stáhnout jeho nominaci, tak je to pravda. Ale vnímám, že se objevily další informace, faktické i emotivní, a nechci tuto situaci uspěchat, proto si chci prostudovat informace, co se objevily v poslední době,“ prohlásil Pavel.

Prezident se zároveň plánuje sejít s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS), který se v posledních dnech k Fremrovu vystupování také vyjadřoval kriticky. Vytýkal mu hlavně to, že na výborech při dotazech ke své minulosti „neřekl úplnou pravdu“ nebo že si některé věci různým způsobem přikreslil.

„Myslím, že v případě ústavního soudce to není dobrá zpráva, protože ústavní soudce se stává součástí skupiny, která při tom svém rozhodování stojí úplně nade všemi,“ řekl Vystrčil v rozhovoru pro server iRozhlas.cz.

Prezident Pavel chce dát prostor také senátorům, kteří mu o víkendu poslali otevřený dopis, v němž mimo jiné kritizovali Fremrovo profesní působení za minulého režimu.

Konkrétně narážel na dopis, který mu zaslal

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Petr Pavel

Ústavní soud

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější