Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Odbornici vystřídala v čele Čapkova památníku snacha radního z ČSSD. O spisovateli jsem se učila ve škole, říká

Nová ředitelka Památníku Karla Čapka Alice Seidlová. Foto: Památník Karla Čapka
Nová ředitelka Památníku Karla Čapka Alice Seidlová. Foto: Památník Karla Čapka

Po takřka 25 letech skončila ve funkci ředitelky Památníku Karla Čapka Kristina Váňová. Uznávaná odbornice tvrdí, že ji k rezignaci vyzval kulturní odbor Středočeského kraje, který památník zřizuje. Váňovou vystřídala snacha středočeského radního pro školství Zdeňka Seidla (ČSSD), která je sama členkou sociální demokracie. K památníku ani Karlu Čapkovi bližší vztah nemá. Deníku N řekla, že muzeum navštívila na střední škole, kde se o spisovateli také učila.

Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše je muzeum věnované životu a dílu spisovatele a jeho ženy, herečky Olgy Scheinpflugové. Památník funguje od roku 1963 a dnes již bývalá ředitelka Kristina Váňová jej vedla od ledna 1995. Koncem loňského roku však rezignovala a záhy byla vybrána ředitelka nová.

„Tento rok jsem se na odchod připravovala. Počítala jsem, že přijde z rodičovské kolegyně, s níž jsme léta spolupracovali, připravovala jsem ji na pozici a ona mě již svým způsobem zastupovala. Věděla jsem, že na pozici bude výběrové řízení, ale počítala jsem s tím, že by mě ona mohla vystřídat,“ popisuje Váňová.

Chtěla podle svých slov skončit v průběhu letošního roku, právě aby se její kolegyně Tereza Todorová mohla z rodičovské vrátit. Tvrdí ale, že kraj koncem loňského roku její odchod urychlil. „Důvody neznám. Víceméně mě odbor kultury vyzval k rezignaci. Nepovažovala jsem to za nic mimořádného, protože jsem z funkce byla připravená odejít. Asi to tam bylo známo,“ sdělila Váňová Deníku N.

To však kraj odmítá. Při bilančním pohovoru na kulturním odboru byl podle mluvčí Heleny Frintové připomínkován stav návštěvnického zázemí a úroveň služeb pro návštěvníky a „ředitelka v průběhu pohovoru učinila sama závěr, že na svou funkci rezignuje“.

Začátkem nového roku vypsala Rada Středočeského kraje výběrové řízení na novou ředitelku památníku. Zvítězila jednatřicetiletá právnička Alice Seidlová. Rada ji následně svým usnesením do funkce dosadila.

Jenže o nové ředitelce hlasoval i středočeský radní pro oblast školství Zdeněk Seidl, kterého s Alicí Seidlovou nepojí jen stejné příjmení, ale i příbuzenský vztah – je totiž manželkou jeho syna Zdeňka. Radní pro svou snachu hlasoval, přestože se měl kvůli střetu zájmů zdržet.

Hlasovat pro snachu? Střet zájmů to prý není

Seidl se nejprve s Deníkem N bavit nechtěl. Později své hlasování bagatelizoval. „Ani nevím, že jsem tam hlasoval. Je to tak málo významná věc, že jsem to možná přehlédnul,“ doplnil. To, že Seidlová výběrové řízení vyhrála, je podle něj důkazem jejích kvalit. Střet zájmů v tom nevidí.

„Já mám poslední volební období. To se nesmí kvůli mně nikam přihlásit? Prosím vás,“ dodal radní Seidl. Jeho snacha rodinné vazby nechtěla komentovat. „Můžu se k tomu nevyjádřit? Já nevím, jestli takhle volat na telefon kvůli takovéto otázce je v pořádku,“ reagovala na dotaz Deníku N a hovor ukončila.

Nová ředitelka navíc nemá vazbu jen na radního kraje, který památník zřizuje, ale i na sociální demokracii, která ve středních Čechách vládne spolu s hnutím ANO. Za ČSSD kandidovala v komunálních a krajských volbách v letech 2014 a 2016, tehdy ještě pod rodným jménem Šmerhová. Členkou strany je i v současnosti, což Deníku N potvrdila zastupující krajská tajemnice ČSSD Monika Čapková.

Kulturu a památkovou péči, a tedy i Památník Karla Čapka, má ve Středočeském kraji na starosti další sociální demokrat Karel Horčička. Pro Seidlovou se podle něj rozhodla výběrová komise, on sám prý ze své pozice do rozhodnutí nijak nezasahoval. „Výběrová komise rozhodla, že je nejvhodnějším uchazečem. Oni nám nevysvětlují, proč byla vybrána. Pouze jsme dostali jméno,“ sdělil Deníku N.

Odmítl, že by věděl o členství nové ředitelky v ČSSD a jejích rodinných vazbách na radního Seidla. Problém to ale podle něj není. „Víte, Česko je malé a je těžké, abyste tady někoho neznal. To bych měl někomu bránit, aby se přihlásil do výběrového řízení?“ odpověděl otázkou Hořčička.

Problematické podle něj naopak je, že Seidl o své příbuzné hlasoval, žádné opravné kroky nicméně neplánuje. Zdůraznil, že Seidlová byla vybrána na základě kvalitního výběrového řízení.

Vztah k Čapkovi součástí výběrového řízení nebyl

Seidlovou skutečně vybrali ve výběrovém řízení, kterého se účastnili celkem čtyři uchazeči. Podle mluvčí kraje prokázala odborné znalosti a dovednosti a její vize si vytyčila dobré pracovní cíle.

„Mgr. Alice Seidlová, která má právní vzdělání a před nastoupením na mateřskou dovolenou pracovala na legislativně-právním odboru Krajského úřadu Středočeského kraje, prokázala znalosti legislativy v oblasti nájmů a hospodaření s veřejnými prostředky a logické schopnosti v oblasti identifikace možných rizik a jejich analýzy,“ osvětlila mluvčí úřadu Frintová.

Podle zadávacích dokumentů, které úřad Deníku N poskytl, byly hlavními kritérii především vzdělání, znalost právních předpisů a zkušenost s řízením kolektivu a projektové činnosti. Hodnotící komise pak dostala od každého uchazeče zpracovanou rozvojovou koncepci, která měla obsahovat „představy o rozvoji muzea v oblastech: finanční, výstavní, muzejnické, vzdělávací, personální a mezinárodní spolupráce“. Znalost odkazu Karla Čapka a vztah k němu mezi kritérii výběrového řízení nebyly.

Nová ředitelka Seidlová podle svých slov vztah k Čapkovi a jeho památníku má. „Samozřejmě k nim mám vztah. Ve škole jsem se ho taky učila. Jako studenti jsme navštívili tento památník. Myslím si, že kdo má trošičku vztah k historii a českým spisovatelům, tak ho to samozřejmě taky nějakým způsobem zasáhne,“ popsala.

Hlubší znalosti o Čapkovi nejsou pro funkci potřebné ani podle radního Horčičky. „Pokud pracujete jako ředitel kulturní instituce, tak musíte být nejen srdcař, ale také manažer. Musíte umět vést lidi,“ popsal Deníku N. Nevadí mu ani to, že znalost kulturních institucí výběrové řízení nevyžadovalo.

Podle něj je důležité především vzdělání, které by u takovéto pozice mělo být buďto v oblasti kultury, případně pedagogiky, nebo práva. To ale úplně neodpovídá podmínkám, které kraj pro výběrové řízení stanovil, tedy vzdělání „ekonomického, právního nebo technického zaměření“. Pak ale dodal, že podmínky nepřipravoval a nechce být tahán za slovo.

Jednou z neúspěšných kandidátek byla také Tereza Todorová, už zmiňovaná blízká spolupracovnice předchozí ředitelky Váňové. „Paní Todorová měla o fungování stejné představy jako já, svým způsobem fungovala jako má zástupkyně. Moje představa o fungování se ale samozřejmě může lišit od toho, jaký pohled má odbor kultury,“ řekla k tomu Váňová.

Todorová je zaměstnankyní Památníku Karla Čapka, kromě toho působila také jako badatelka. Že se Čapkovu dílu věnuje, dokládá i její kniha nazvaná Karel Čapek na Strži, která popisuje spisovatelovo působení právě v budově současného památníku.

Chtěla především navázat na práci, kterou v posledních letech s kolegy odvedli. Její vize, kterou vytvářela spolu s Váňovou, však komisi neoslovila. „Nepochopila jsem přístup kraje. Působilo na mě zvláštně, že kolem toho dělají takové tajnosti. Komunikace byla zastřená. Přišlo mi, že se na to hodně spěchalo,“ říká Deníku N Todorová, která je nadále zaměstnankyní památníku.

Práce Váňové si cení radní i znalci

Památníku a jeho výstav si přitom dlouhodobě váží odborníci i politici. „Památník byl velmi úspěšný. Já si práce paní Váňové vážím, stejně jako to oceňují odborníci. Mám jen slova chvály,“ řekl radní Horčička.

Stejně se vyjadřuje také Pavel Vespalec, předseda Společnosti bratří Čapků. „Pokud bych měl mluvit o ní a o její práci, tak mám pouze samou chválu. Protože na Strži zaznamenala obrovský úspěch. Za mě jednoznačně. Vydobyla si svou prací renomé. Věnovala Památníku Karla Čapka všechno a zviditelnila ho i v zahraničí. Díky ní je památník známý na všech místech kulturního dění,“ řekl Deníku N Vespalec, který právě Váňovou v čele Společnosti bratří Čapků vystřídal.

Stejný názor má předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Květa Harmanová. „Na to, jak je to malé muzeum, dělají spoustu kvalitních akcí a výstav. Dělali mnoho akcí v regionu. Přitáhli místní lidi, firmy, ale úspěšní byli i v zahraničí,“ popisuje.

Harmanová dodává, že ze své pozice původně očekávala, že nová ředitelka bude mít blíž k odkazu bratří Čapků, nechce však dělat ukvapené závěry. „Čekala jsem, že tam bude někdo, kdo má k Čapkům vztah a nějaké znalosti. Je předčasné to hodnotit, protože je třeba dát každému šanci,“ dodala.

Kauza Čapkova památníku

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější