Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Europoslanci ODS z billboardů mluví o „Evropě bez nesmyslů“. Podle lidovců nejde o dobrý vzkaz

Billboard europoslankyně Veroniky Vrecionové a europoslance Alexandra Vondry v Praze. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Billboard europoslankyně Veroniky Vrecionové a europoslance Alexandra Vondry v Praze. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Europoslanci Alexandr Vondra a Veronika Vrecionová vytáhli v půlce léta billboardy, na kterých mluví o „Evropě bez nesmyslů“. Podle Vondry tímto způsobem chtějí připomenout svou práci ve frakci Evropských konzervativců a reformistů. Billboard ale nepomáhá v současných vyjednáváních o společné kandidátce se stranami Spolu, které fungují v jiné frakci. Například lídr KDU-ČSL do eurovoleb Tomáš Zdechovský to nepovažuje za „dobrý vzkaz“.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V polovině léta se v Česku objevily billboardy dvou europoslanců ODS s heslem „Pro Evropu bez nesmyslů“. Vedle tohoto sdělení zobrazují místopředsedu občanských demokratů Alexandra Vondru a předsedkyni klubu europoslanců Veroniku Vrecionovou.

Tedy dva zástupce strany v Evropském parlamentu, kteří budou příští rok v červnu obhajovat své mandáty. Současně jsou ale vlivnými představiteli strany, která právě jedná o možné předvolební spolupráci se svými partnery na domácí scéně – s TOP 09 a lidovci.

I když mohou billboardy působit jako start předvolební kampaně, podle Vondry jím ve skutečnosti nejsou.

„Je to připomenutí naší práce ve skupině Evropských konzervativců a reformistů (ECR),“ vysvětluje europoslanec. Ostatně právě logo této skupiny je na nosičích přítomno.

Právě Vondra je zřejmě nejvýraznější tváří ODS, která prosazuje, aby strana do Evropského parlamentu kandidovala samostatně. S jednáním o tom, zda občanští demokraté půjdou do voleb sami, nebo zda se opět spolehnou na dres Spolu, ale podle něj billboardy nesouvisí.

„Přímo s tím to nemá nic společného,“ tvrdí Vondra. Jde podle něj kromě připomínky aktuální příslušnosti ODS v Evropském parlamentu i o jakousi zprávu do budoucna.

„Na margo debat, že bychom plánovali budoucnost v jiné politické formaci, vzkazujeme, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Volby do Evropského parlamentu

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější