Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Lžeš!“ Slavný novinář Venědiktov promluvil z Moskvy o hovorech s Putinem a o tom, že jeho generace musí vymřít

Alexej Venědiktov diskutuje s prezidentem Vladimirem Putinem, když přechodně mezi lety 2008 až 2012 předal ruský trůn Dmitriji Medveděvovi a sám se stal premiérem. Foto: premier.gov.ru
Alexej Venědiktov diskutuje s prezidentem Vladimirem Putinem, když přechodně mezi lety 2008 až 2012 předal ruský trůn Dmitriji Medveděvovi a sám se stal premiérem. Foto: premier.gov.ru

Oslav jeho narozenin se opakovaně účastnili slavní vůdci demokratické opozice, představitelé nejvyšší státní moci i nejvlivnější oligarchové. I když Alexej Venědiktov vyvolává vášně a rozepře jak mezi politiky, tak v ruském demokratickém táboře, nikdo nikdy nezpochybnil jeho novinářský talent, řečnickou akrobacii, statečnost a ostrovtip. Když poskytl velký rozhovor Deníku N a ruskému opozičnímu médiu Republic, byl v Moskvě. Nehledě na to s lehkostí až nepochopitelnou říkal věci, za které se v Rusku dnes chodí do vězení. Tady jsou.

Na co jsme se také zeptali:

  • Jak je možné, že jiní sedí za kritiku Kremlu a války na Ukrajině ve vězení a on, Venědiktov, ne?
  • Jak se změnil Vladimir Putin, se kterým se vídal čtvrt století?
  • Proč zkušený novinář neuslyšel dupot vojenských holínek?

Jste v Moskvě. Můžete s námi hovořit zcela svobodně, když jste tam, kde jste?

Ano.

I na válku a prezidenta Putina se vás můžeme ptát?

Ptát se můžete, na co chcete. Odpovídat budu tak, jak uznám za vhodné. A stále říkám totéž. Takže se asi se mnou budete nudit.

Vaše výroky vyvolávají spíš vášně, než že by se s vámi někdo nudil. Takže: proč jste neodjel z Ruska jako ostatní opoziční novináři?

Protože

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Jak přemýšlí Putinovo Rusko

Rozhovory

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Vladimir Putin

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější