Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Víno se spotřební dani nakonec nevyhne, připouští Výborný. V úsporném balíčku to ale vláda řešit nebude

Ministerstvo zemědělství otáčí. Spotřební daň na víno nakonec nejspíš bude, jen se nemá řešit v rámci konsolidačního balíčku. Foto: ČTK
Ministerstvo zemědělství otáčí. Spotřební daň na víno nakonec nejspíš bude, jen se nemá řešit v rámci konsolidačního balíčku. Foto: ČTK

Lidovci a další vládní politici z Moravy se postavili proti tomu, aby se v rámci konsolidačního balíčku Fialova kabinetu zavedla spotřební daň na tiché víno. To stále platí. Na konec daňové výjimky u nešumivých vín ale přesto zřejmě dojde.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Takzvaná tichá, tedy všechna nešumivá vína jsou jediným druhem alkoholu, ze kterého se v Česku neplatí spotřební daň. Vláda Petra Fialy (ODS) chtěla výjimku zrušit a na radu své Národní ekonomické rady (NERV) spotřební daň na tichá vína uvalit. Řešit se to mělo v rámci konsolidačního balíčku kabinetu, z něhož ale opatření na poslední chvíli vypadlo.

Za nulovou „spotřebku“ na všechna vína kromě sektů se postavili lidovci spolu s řadou moravských politiků ODS v čele s premiérem Fialou nebo také opoziční hnutí ANO. Zavedení daně by podle vinařů a jejich obhájců oslabilo domácí výrobce vůči levné konkurenci z dovozu a přineslo by novou byrokracii.

Příznivci zdanění z řad vládních stran TOP 09, STAN, Pirátů a části ODS naopak hovoří o tom, že současná výjimka pro víno je neférová a měla by skončit.

Právě ze strany TOP 09 nebo od Starostů nyní zaznívá, že by se otázka spotřební daně na tiché víno měla opět otevřít.

„Někteří koaliční partneři vypouští balonky, že se o tom jedná. Jedná se, ale ne v 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Jídlo a gastronomie

Konsolidační balíček

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější