Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Chystá se velké rozvolnění pravidel: školky nebudou muset mít zahrady, třídy mohou být menší

Ilustrační foto: ČTK
Ilustrační foto: ČTK

Školy a školky bojují s nedostatkem míst pro děti. Vláda se proto chystá rozvolnit drtivou většinu hygienických pravidel, kterými se tato zařízení dnes musí řídit. Ruší minimální nároky na prostor žáků ve třídách, děti se tak budou moci učit v menších třídách než dnes. Politici si od změny slibují, že díky tomu vznikne více míst pro vzdělávání dětí.

Návrh nové hygienické vyhlášky, na které pracují čtyři ministerstva, už stačil vzbudit velkou pozornost veřejnosti. Například tím, že nově by už ve všech třídách nemusela být umyvadla, školy by mohly mít k dispozici výrazně méně toalet a školkám by odpadla povinnost oplotit své zahrady.

Jak zjistil Deník N, chystaná změna vyhlášky přináší mnohem více změn a rozvolňuje drtivou většinu pravidel, kterými se dnes školky a školy musí řídit. Materiál, který má redakce k dispozici, vypouští prakticky všechny měřitelné parametry.

Dnes musí na každého žáka ve školní třídě připadnout prostor nejméně 1,65 m2. To znamená, že například 30 žáků se nesmí učit v místnosti, která je menší než 50m2. Nově by takový závazek pro školy odpadl a do třídy by se mohlo teoreticky vejít

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Školství

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější