Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Průvodce 11+1 novými místy v Praze pro místní i přespolní. Která se vyplatí navštívit?

Foto: Tomáš Hrivňák, Denník N a Institut pro plánovaní a rozvoj Prahy
Foto: Tomáš Hrivňák, Denník N a Institut pro plánovaní a rozvoj Prahy

V Praze se vždycky můžete vydat na Karlův most, ale mezi davy turistů není o co stát. V tomto článku je výběr jedenácti zajímavých nových kulturních institucí, veřejných prostor nebo developerských intervencí, které v Praze přibyly zhruba od pandemie. Plus jedna speciální procházka, kterou umožnil nový tunel pod hlavním nádražím.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Přečtěte si, proč stojí za to vyrazit za uměním do Kunsthalle nebo Musolea Davida Černého. Navštívit můžete také loni na podzim otevřené Muzeum literatury, Armádní muzeum, nebo dokonce pivní zábavní park.

Úplnou novinkou je na konci července otevřená nová pražská lávka HolKa i taktéž letos otevřený Clam-Gallasův palác. Prohlédnout si můžete také další pražské novinky – nové budovy kolem Masarykova nádraží, jezírka ve Stromovce, park Cihelná nebo Čapadlo a nový tunel pod Hlavním nádražím.

Tento průvodce vznikl pro slovenský Denník N, inspiraci na konec léta v něm ale mohou najít i Češi, dokonce i ti pražští. I kdyby jen v tom, že se na své hlavní město podívají cizíma očima.

Kunsthalle, brutalistický Barbican v Praze

Nová soukromá výstavní instituce Kunsthalle je na Klárově přímo pod Hradem u metra Malostranská. Název Kunsthalle se v německy mluvícím prostředí používá pro instituce, které vystavují umění, ale nevytvářejí sbírky.

Foto N – Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák
Foto – Kunsthalle Praha
Foto: Tomáš Hrivňák, Denník N

V Bratislavě název používá výstavní síň moderního umění pod Slovenskou národní galerií, v Praze si jej obsadil podnikatel Petr Pudil. Od otevření galerie na jaře 2022 aktivisté připomínají jeho účast na privatizaci českého uhelného průmyslu.

Kunsthalle se nachází ve sto let staré transformační stanici, ze které je původní zejména fasáda, zevnitř jde o novou budovu. Betonový prostor lobby připomíná brutalistický Barbican v Londýně a působí dojmem, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Architektura

Cestování

Muzea a výstavy

Praha

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější