Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Je suis Rus!

Ukrajinský Krym byl anektován Ruskem na jaře 2014. Evropské unii se ale nedaří zabrané území izolovat absolutně – i kvůli některým Čechům. Foto: ČTK/AP
Ukrajinský Krym byl anektován Ruskem na jaře 2014. Evropské unii se ale nedaří zabrané území izolovat absolutně – i kvůli některým Čechům. Foto: ČTK/AP

Komentář Jana Moláčka: Představte si, že přijedete do Mnichova, v hotelu se podívají na váš český pas a řeknou, že vás ubytují, pouze když jim podepíšete, že odmítáte Benešovy dekrety. Nebo si budete chtít s rodinou zalyžovat v Rakousku, a v penzionu vám předloží k podpisu prohlášení, že odmítáte jadernou energii a požadujete odstavení Temelína. Absurdní? Nepřijatelné? V Německu a Rakousku ano. V Česku ovšem podle Ústavního soudu je tohle přípustné.

Ústavní soud se zastal podnikatele, který si v roce 2014 vyvěsil na svůj ostravský hotel následující nápis: „S platností od 24. 3. 2014 neubytováváme občany Ruské federace. Důvodem je anexe Krymu. Tímto se omlouváme slušným občanům Ruské federace.“

Ubytování Rusů hotel později podmínil podpisem prohlášení, že s okupací ukrajinského poloostrova nesouhlasí. Do hotelu přišla kontrola České obchodní inspekce, fingovaně se zeptala na ubytování pro kamaráda z Ruska a recepční ji skutečně upozornila, že bude požadovat podpis prohlášení s textem: „Prohlašuji tímto, že nesouhlasím jako občan Ruské federace s okupací Krymu, který odporuje všem normám, které by měly platit v 21. století. Jméno a příjmení, adresa a podpis.“

Majitel hotelu dostal od ČOI padesátitisícovou pokutu za diskriminační přístup k hostům. Případem se zabývalo několik soudů včetně nejvyššího správního, konečný verdikt zněl – hoteliér diskriminoval, ale pokuta je příliš vysoká. Soudy ji nakonec podnikateli snížily na pouhou desetinu. Hoteliér se ale nesmířil ani s tím a obrátil se na Ústavní soud. A ten jeho stížnosti vyhověl. Podle ústavních soudců je v pořádku, že podnikatel svou činností nejen vydělává peníze, ale že se „chce alespoň malým dílem podílet na vytváření obecného dobra, má ambici podnikáním něco pozitivně ovlivňovat“.

Takže si to řekněme hned na začátku, ať to máme za sebou – nález Ústavního soudu je skandální. To, že se proti němu nezvedla bouře nesouhlasu, má jeden jediný důvod – posvětil šikanu Rusů, ne třeba Němců nebo muslimů. Rusy „nemáme rádi“, proto jejich diskriminaci tiše přejdeme, nebo ji dokonce schvalujeme. Nepřijatelné a nebezpečné.

Jaká prohlášení budeme chtít třeba od muslimů?

Nález také zadělává na obří a těžko řešitelné problémy do budoucna. Uvědomují si ústavní soudci a obhájci jejich rozhodnutí, že od nynějška má každý český hoteliér – a nejen hoteliér, každý podnikatel – právo požadovat

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější